Vývoj cen výrobců byl v červnu stejný jako v květnu, kdy také v zemědělství meziročně klesly a v ostatních odvětvích vzrostly. Meziroční růst cen v průmyslu a stavebnictví proti květnu zrychlil. Červnové zvýšení cen v průmyslu bylo podle ČSÚ nejvýraznější za posledních 14 měsíců.
V zemědělství klesly meziročně ceny v rostlinné i živočišné výrobě. \"Levněji pěstitelé prodávají hlavně olejniny a brambory. Naopak ovoce podražilo, nejvíc jablka. Stouply taky ceny čerstvé zeleniny. Na druhé straně se snížily ceny jatečných prasat, vajec nebo mléka,\" sdělil ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek. Ceny olejnin se snížily o 14,1 procenta a ceny jatečných prasat o 23,5 procenta. Vzrostly naopak ceny ovoce o 21,1 procenta nebo ceny skotu o 1,8 procenta.
V průmyslu podle ČSÚ stouply ceny v těžbě a dobývání o osm procent a zdražily také kovy či energie. Ceny dopravních prostředků naopak klesly o 1,3 procenta a mírně se snížily také ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku. Ve službách pro podniky se zvýšily například ceny za služby v oblasti zaměstnání o 13,2 procenta a klesly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 2,1 procenta.
V zahraničním obchodě se meziročně snížily v květnu vývozní ceny o 1,5 procenta a dovozní ceny o 2,3 procenta. Ceny tak navázaly na vývoj z předchozích měsíců, ale ve srovnání s dubnem meziroční pokles cen v obou kategoriích v květnu zpomalil. Na vývoj cen ve vývozu i dovozu mělo podle ČSÚ zásadní vliv zlevnění strojů a dopravních prostředků.