V předchozích dvou letech značnou část úrody meruněk zničily jarní mrazy, čímž výrazně ovlivnily pětiletý průměr. Výjimkou byl například jeden z největších pěstitelů Patria Kobylí, který měl loni díky poloze sadů jen mírně podprůměrnou úrodu. \"Letos jsme na tom ještě malinko hůř. Sice mráz ovoce nepoškodil, ale problém byl s odkvětem a opylením,\" řekl vedoucí sadů Michal Schovánek.
Kvůli rychlému přechodu ze zimy do jara a vysokým dubnovým teplotám stromy velmi rychle odkvetly a včely nestačily všechno opylovat. \"Také pociťujeme sucho, plody jsou menší,\" řekl Schovánek. Další škody přišly v době sklizně. Kvůli dešťům plody změkly a objevily se skvrny. \"I přesto se však podařilo většinu produkce prodat jako konzumní,\" uvedl Schovánek. Část však byla ve stavu, kdy se prodávaly meruňky například na pálení.
Naopak dva podniky na Znojemsku si letošní úrodu pochvalují jako průměrnou, a tedy dobrou. Pomona Těšetice má část sadů pod závlahou, Agro Stošíkovice má všechny stromy zavlažované, což je v suchém regionu prakticky nutnost. A oba podniky prodaly drtivou většinu produkce jako konzumní ovoce. \"Jelikož loni a předloni jsme neměli prakticky nic kvůli mrazům, letošní úroda je tak mnohonásobně vyšší,\" řekl Ivo Pokorný, který je zároveň ředitelem Pomony. Letos tak pro firmu skončí sezona meruněk ekonomickým úspěchem.
Ve Stošíkovicích letos sklízeli poprvé, protože mají mladé stromy, které mohly mít první plody loni, kvůli mrazu ale neměly. \"Poškodily nás akorát kroupy v době, kdy byly meruňky velké jak palec, jinak je kvalita velmi dobrá. Ve vlastním obchodě jsme prodávali za 35 korun kilo, obchodníkům jsme prodávali za cenu mírně nižší,\" řekl Jan Marek.
Aby letos dokázali pěstitelé ovoce sklidit, museli najmout stejně jako v předchozích letech i pracovníky ze zahraničí, protože domácích brigádníků je málo. Zájem nemají už ani studenti, kteří dříve při sklizni ovoce pomáhali.