Ropné firmy nyní těží z růstu cen ropy. Po propadu ceny na méně než 30 dolarů za barel v roce 2016 firmy prudce snížily své náklady a omezily investice. Nyní cena severomořské ropy Brent činí více než 74 dolarů.
Výsledky Shellu však zaostaly za očekáváním analytiků, podle kterých měl zisk činit až 5,967 miliardy USD. Mohl za to slabší výkon divize rafinace, obchodu a prodeje, na kterou měly negativní dopad vyšší náklady a vývoj směnných kurzů. Těžba ropy a plynu se snížila na 3,442 milionu barelů ropného ekvivalentu denně z 3,839 milionu v předchozím čtvrtletí.
Shell rovněž spustil dlouho očekávaný program nákupu vlastních akcií v objemu 25 miliard USD. Shell slíbil odkup akcií již po akvizici firmy BG Group v roce 2016. Jeho zahájení je zatím největším signálem toho, že druhá největší ropná společnost na světě oživuje po tříletém propadu energetického sektoru, napsala agentura Reuters.
Total dodal, že jeho těžba ve čtvrtletí byla rekordní, zvýšila se o 8,7 procenta na 2,717 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Přispělo k tomu dřívější dokončení dohody s Maersk Oil a zvýšení těžby v několika projektech, včetně Ruska a Konga. Total také zvýšil odhad růstu těžby na celý rok na sedm procent z šesti procent.