Sloučená firma se bude jmenovat Nine a bude aktivní v oblasti tištěných médií, televize, rozhlasu i na trhu streamovacích služeb, kde bude konkurentem Netflixu. Akvizice se uskuteční částečně v hotovosti a částečně formou výměny akcií. Akcionáři Nine tak po jejím dokončení budou vlastnit 51,1 procenta sloučené společnosti, akcionáři Fairfaxu zbývajících 48,9 procenta.
Dohodu musí schválit regulační úřady a akcionáři. Premiér Malcolm Turnbull plán na spojení obou firem přivítal. Odbory zastupující novináře Fairfaxu však vyzvaly australský antimonopolní úřad, aby fúzi zablokoval, protože snižuje různorodost na jednom z nejvíce koncentrovaných mediálních trhů světa. Také někteří akcionáři nejsou z dohody nadšení.
Dohoda přichází v době, kdy mediální podnikatelé po celém světě utrácejí miliardy dolarů za koupi nových aktivit, které se jim hodí v boji o příjmy z reklamy s firmami Facebook a Google. Zmírnění australského zákona o vlastnictví dvou nebo více spřízněných podniků v roce 2017 usnadnilo fúzi vydavatelů a vysílacích firem a očekává se, že povede k dalšímu slučování, které již lze vidět na jiných rozvinutých mediálních trzích.
Fairfax je součástí australského života 177 let. Vydává mimo jiné Sydney Morning Herald a Australian Financial Review. Stejně jako jiní vydavatelé novin po celém světě se i Fairfax dostal v posledních letech do finančních problémů kvůli poklesu příjmů. Dohoda znamená, že firma se vzdá jména svého zakladatele Johna Fairfaxe.