Jméno existujícího výrobce zneužil pachatel v jednom případě, v ostatních případech byl na etiketě neexistující výrobce Český med, Valašské Meziříčí. Produkty byly mimo jiné doprovázeny falešným certifikátem Výzkumného ústavu včelařského v Dole. SZPI jméno zneužitého výrobce záměrně neuvádí.
Falešného medu se dostalo na trh několik šarží. Výrobek s označením Med lesní - medovicový s datem minimální trvanlivosti do roku 2019 obsahoval přidané cukry, měl světlou barvu, přitom tento druh je tmavě hnědý. Vykazoval také netypickou chuť a organoleptické vlastnosti medu neodpovídaly vůbec. \"Pylová analýza prokázala jiný botanický původ, než byl uvedený v názvu výrobku,\" uvedl Pospíchal.
Dalším falešným výrobkem byl Český med květový smíšený s datem minimální trvanlivosti do 8. října 2019. Analýza prokázala přítomnost přidaných cukrů a organoleptické vlastnosti vůbec neodpovídaly medu. \"Měl netypickou barvu, chuť i vůni a pylová analýza prokázala klamání o uváděném druhu medu,\" řekl Pospíchal.
Třetím analyzovaným výrobkem byl Med lesní medovicový bez data minimální trvanlivosti a označení šarže. Rozbor prokázal přítomnost přidaných cukrů, netypickou chuť i vůni medu a jiný botanický původ, než je uvedený v názvu výrobku. Med je potravinou, do které se nesmí přidávat žádné další látky.
Mimo výše uvedená pochybení prokázaly již prvotní analýzy uvedených medů problémy v parametrech aktivity diastázy. \"Nižší než požadovaná aktivita enzymu diastáza indikuje sníženou jakost medu ředěním nebo neodborným zacházením. Sacharóza a vyšší než povolená přítomnost hydroxymetylfurfuralu ukazuje na sníženou jakost medu,\" řekl Pospíchal.
SZPI doporučuje všem prodejcům a obchodníkům s medem, aby věnovali zvýšenou pozornost autenticitě původu tohoto sortimentu a ověřovali si ji přímo u dodavatelů nebo výrobců. V případě pochybností se mohou prodejci obrátit na SZPI.