Z centra hlavního thajského města Bangkoku je to necelá hodinka jízdy autem na největší krokodýlí farmu v zemi a údajně i na světě. Je domovem 30.000 sladkovodních i mořských druhů ještěrů - od kajmanů po krokodýla nilského.
Pokud však člověk farmu plnou ozubených ještěrů navštíví mimo dobu atrakcí, musí se smířit s tím, že kromě nezvyklé podívané na obří těla překrmených zvířat, několika slonů, kteří za příplatek návštěvníka povozí na hřbetu, několika pštrosů a strašidelného zámku tu člověk za 600 bahtů (asi 400 Kč) zase až tolik nezapomenutelných zážitků nedostane.
Pokud ovšem za takový zážitek nepřijme bizarní výstavu asi 20 postarších mercedesů, s nimiž se patrně majitelé krokodýlí farmy v jejím areálu také chlubí. Zážitek z přírody může trochu pokazit také fakt, že správci parku zjevně sní spíš o kariéře dýdžejů, takže do tlampačů pouští hlasitou taneční hudbu. Naštěstí však toto intermezzo netrvá dlouho.
V areálu se však najde i dostatek zelených zákoutí a laviček, které hojně využívají zamilované dvojice místních teenagerů, kteří zjevně mají vstup zdarma. \"My mnoho jiných možností, kde najít klid, nemáme. Tak si chodíme posedět tady k jezírku,\" řekl ČTK 16letý středoškolák Sví, který svou dívku zavedl k jezírku, v němž prý žádní krokodýli nejsou.
V chovném oddělení farmy mohou návštěvníci sledovat proces líhnutí a různé etapy vývoje mláďat. Jsou zde i ukázky výroby kabelek či klíčenek z krokodýlí kůže a pravidelně se tu konají krokodýlí zápasy a krmení.
Mimo dobu zápasů s krokodýli, které se odehrává dvakrát denně, v odpoledních hodinách, přitom areál zeje prázdnotou a ticho ruší kromě občasné disko hudby z tlampačů už jen tlumený jekot ze strašidelného zámku. Člověk tu ovšem může strávit poměrně příjemné dvě tři hodiny, což může být samo o sobě příjemným zpestřením pobytu v přilehlé metropolitní oblasti Bangkoku.
Zajímavou alternativou je přímo v Bangkoku hadí farma v bývalém Pasteurově ústavu. Vyrábí se tu hadí séra a dvakrát denně se tu konají ukázky odebírání jedu. Pracovníci otevřou hadům tlamu a jedovými zuby propíchnou celofánové víko sklenice, aby jed vystříkl dovnitř.
Pokud někdo dává před faunou přednost floře a navíc rád okusí ovoce, může strávit den na ovocné farmě Suphattra Land, která není daleko od hojně navštěvovaného města Pattája jižně od Bangkoku. Už sedm let se v areálu této agroturistické atrakce v provincii Rajóng pěstují na ploše přibližně 800 hektarů desítky druhů ovoce. Návštěvník zaplatí vstupné ve výši 450 bahtů a pak už jen hoduje na čerstvě natrhaném, šťavnatém a sladkém ovoci ze zdejších durianových, mangostanových, pomelových, mangovníkových, papájových nebo kokosových sadů.
Skutečný ráj pro milovníky ovoce nabízí také hojnost dalších druhů ovoce jako rambutan, karambola, pitahája, santol, mango, longan, kvajáva, salak nebo chlebovník.
Mezi rozlehlými sady turisty vozí vláček, který pravidelně zastavuje, aby si návštěvníci mohli ovoce sami natrhat. Ročně sem zavítá více než 200.000 lidí. O některých víkendech během hlavní sezony sady navštíví i 4000 návštěvníků, odhadl průvodce oslovený ČTK.
Do přírody ale lze vyrazit i přímo v osmimilionové thajské metropoli Bangkoku. V největším městském parku Lumpchini lze narazit na varany. V okrsku Bang Kchuntchian, jímž se metropole dotýká moře, zase žijí bok po boku místní obyvatelé s makaky. Jde o jedinou část Bangkoku, v níž volně žije populace těchto opiček. Tradičně žijí v mangrovníkových oblastech u pobřeží. V posledních několika desetiletích se však při postupujícím odlesňování pobřeží stěhovali dál do vnitrozemí.
\"Opice žijí v našem okrese dlouhou dobu. Takže zdejší lidé je milují a starají se o ně a zvykají si na jejich dovádění,\" řekl deníku Bangkok Post šéf okresu Bang Kchuntchian Prasert Čávínt.
V současnosti žije v celkem pěti zónách okresu dohromady 500 opiček. Okres nyní plánuje zřídit speciální opičí zoo a rekreační oblast. \"Otevřené zoo je řešení, které by opicím umožnilo zůstat v téměř stejném přirozeném prostředí, ale s lepší ochranou. Nevystěhujeme je z našeho okresu, protože opice jsou součástí naší komunity,\" ujišťuje Čávínt.