Přečerpávací elektrárny slouží jako velké akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.
Schreier uvedl, že největším objemem výroby v pololetí tradičně přispěly elektrárny Dlouhé stráně I s 352,8 milionu kWh, meziročně o 3,5 milionu kWh více a Dalešice s 246,5 miliony kWh, kde meziroční nárůst činil 14,4 milionu kWh. Třetí přečerpávací vodní elektrárna v ČR, Štěchovice 2, vyrobila 29,5 milionu kWh.
\"Dalešice umí najet na plný výkon v čase 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně ´nejrychlejší´ přečerpávací elektrárnu Skupiny ČEZ. Dlouhé stráně zase charakterizuje největší takzvaná energetická úložná kapacita. Objem vody v plné horní nádrži jim umožňuje vyrobit v rámci jednoho cyklu téměř 3,5 milionu kWh, což je ekvivalent roční spotřeby 1300 domácností,\" uvedl ředitel vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.
Schreier dodal, že za celý rok 2017 vyprodukovaly přečerpávací zdroje 1,179 miliardy kWh elektřiny. Celková hrubá výroba elektřiny v Česku, do které se započítává i elektřina spotřebovaná při výrobě, činila loni podle dat Energetického regulačního úřadu asi 87 terawatthodin (87 miliard kWh).