Fed v letošním roce zvýšil úroky dvakrát, v březnu a červnu. V červnovém prohlášení rovněž uvedl, že předpokládá, že by náklady na úvěry mohly letos zdražit ještě dvakrát. Analytici očekávají další dvě zvýšení v září a v prosinci. Od prosince 2015 již bankéři zvýšily úroky sedmkrát.
Fed upozornil, že od jeho posledního zasedání v červnu ekonomika výrazně roste a trh práce nadále posiluje, zatímco inflace zůstává blízko dvouprocentního cíle stanoveného centrální bankou jako strop cenové stability.
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejrychleji za téměř čtyři roky, protože spotřebitelé zvýšili své výdaje a zemědělci dodávky sóji do Číny před očekávaným zavedením cel. Inflace pak po šesti letech, kdy se pohybovala výrazně pod cílem Fedu, zrychlila. Index výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je indikátor, kterému dává Fed přednost při sledování vývoje inflace, ve druhém čtvrtletí stoupl ke dvěma procentům.
Dnešní prohlášení Fedu se nezmínilo o ochranářské obchodní politice americké vlády a potvrdilo, že rizika budoucího vývoje jsou zhruba vyrovnaná.
Americký prezident Donald Trump porušil tradiční praktiku Bílého domu nekomentovat politiku Fedu a nedávno kritizoval bankéře za růst úroků. Centrální banka při stanovování měnové politiky jedná nezávisle.
Bankéři očekávají, že ekonomický růst příští rok zpomalí, protože se vytratí fiskální stimuly. Pozorně také sledují signály zrychlení inflace, které by je přimělo k navýšení tempa růstu úroků, aby zabránili přehřátí ekonomiky. Obávají se také možného dopadu hrozící obchodní války mezi USA a Čínou na americkou ekonomiku, která by mohla zvýšit ceny zboží a ohrozit firemní investice, upozornila agentura Reuters.
Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že při růstu sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky.