Důvodem zvýšení sazeb byl podle analytiků tuzemský ekonomický vývoj. Výrazně rostou mzdy, koruna je slabší než se očekávalo a inflace je nad dvouprocentním cílem ČNB. \"Podle dřívějších vyjádření představitelů ČNB bylo rozhodnutí způsobeno převážně slabším kurzem koruny. Protože je koruna v tuto chvíli pod vlivem globální nejistoty a neposiluje dostatečně rychle, bylo podle ČNB nutné sáhnout k dalšímu zvýšení sazeb,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
\"Rozhodně nelze vyloučit, že další krok bude následovat poměrně brzy. Pokud budou stávající podmínky přetrvávat, tak je prostor již při nejbližším zasedání,\" uvedl Rusnok. Další měnové zasedání ČNB se uskuteční na konci září.
Zástupci realitních a developerských společností uvedli, že zvýšením sazeb poptávka po nemovitostech neklesne a do nabízených úroků bank se toto zvýšení hned nepromítne. Zásadní vliv bude mít až zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, které začne platit od října.
ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na posledním měnovém zasedání na konci června. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,25 procentního bodu. Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil, že naposledy ČNB zvýšila úrokové sazby dvakrát za sebou před 11 lety.
ČNB zároveň dnes v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,2 procenta z předchozích 3,9 procenta. Pro příští rok odhad ponechala na 3,4 procenta.
Centrální banka v nové prognóze dále očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25,50 Kč/EUR a příští rok posílí na průměrných 24,60 Kč/EUR. V předchozí květnové prognóze ČNB letos počítala s kurzem 25 korun za euro a příští rok s 24,40 Kč/EUR. V roce 2020 by měla koruna podle ČNB posílit na 24,20 Kč/EUR. \"Globální vliv by měl přetrvat i v následujících dvou čtvrtletích, od závěru roku se ale posílení obnoví,\" uvedl guvernér.
Nová prognóza a slova guvernéra Rusnoka přinesla podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka pro korunu protichůdné signály, které vedly k rozkolísanému obchodování. \"Výsledkem je slabší kurz na 25,65 Kč/EUR,\" řekl.
V případě inflace ČNB odhad pro třetí čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,1 procenta. V květnové prognóze počítala s 1,8 procenta. Pro čtvrté čtvrtletí 2019 odhad banka zvýšila na dvě procenta z předchozích 1,9 procenta.
ČNB dnes zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada zvýšila o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.