Obchodní schodek USA vzrostl nejrychleji za rok a půl

03.08.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 3. srpna (ČTK) - Schodek zahraničního obchodu USA zaznamenal v červnu nejvyšší růst za více než rok a půl. Předchozí růst vývozu sójových bobů totiž zeslábl a dražší ropa zvýšila hodnotu dovozu. Schodek činil 46,3 miliardy USD (1,03 bilionu Kč) a proti předchozímu měsíci se zvýšil o 7,3 procenta, což byl nejvyšší procentní růst od listopadu 2016. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu.

Obchodní schodek se snižoval v dubnu a květnu, neboť zemědělci prudce zvýšili vývoz sóji do Číny před plánovaným zavedením cel. Za první pololetí se pak obchodní deficit zvýšil o 7,2 procenta na 291,2 miliardy USD.

Vývoz zboží a služeb z USA se v červnu snížil o 0,7 procenta na 213,8 miliardy USD. Klesl vývoz spotřebního zboží, hlavně kvůli propadu dodávek farmaceutických přípravků. Nižší byl i vývoz kapitálového zboží a aut, stejně jako automobilových součástek. Vývoz ropy se naopak zvýšil na nový rekord.

Dovoz do Spojených států vzrostl o 0,6 procenta na 260,2 miliardy USD. Podpořil ho hlavně dovoz spotřebního zboží a ropy. Dovoz ropy byl v červnu nejvyšší od prosince 2014, důvodem byl hlavně růst cen ropy. Snížil se dovoz počítačů a telekomunikačních zařízení.

Politicky citlivý schodek obchodu s Čínou v červnu vzrostl o 0,9 procenta na 33,5 miliardy USD. Zvýšil se i deficit obchodu s Mexikem a Kanadou - s Mexikem o 10,5 procenta a s Kanadou o 34,7 procenta.

Obchod se službami, jako je bankovnictví a vzdělání, vykázal v červnu přebytek 22,5 miliardy USD. Obchod se zbožím však skončil v deficitu 68,8 miliardy USD.

Americký prezident Donald Trump v rámci své předvolební kampaně slíbil snížit schodek zahraničního obchodu, který je podle něj způsobený špatnými obchodními dohodami a tím, že američtí obchodní partneři jako je Čína a Mexiko Spojené státy zneužívají. V letošním roce již Trump zavedl cla na dovoz oceli a hliníku a na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 34 miliard USD. Čína na tento krok reagovala stejně. Trump rovněž pohrozil Číně dalšími cly a zavedením cel na dovoz osobních a nákladních aut a automobilových součástek. Snaží se také znovu vyjednat Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) s Kanadou a Mexikem. Jeho kroky však zatím nedokázaly schodek snížit.

Přední ekonomové tvrdí, že přetrvávající obchodní deficity USA jsou důsledkem ekonomické reality, kterou obchodní politika příliš nezmění, a to tím, že Američané utrácejí více, než kolik vyprodukují. A tento rozdíl musí zaplnit dovoz, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK