Japonsko sesadilo Čínu z pozice druhého největšího akciového trhu

03.08.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tokio/Peking 3. srpna (ČTK) - Japonsko sesadilo Čínu z pozice druhého největšího akciového trhu světa, o kterou ho Čína připravila v roce 2014. Hodnota čínských akcií podle propočtů agentury Bloomberg činí 6,09 bilionu USD (134,8 bilionu Kč), hodnota japonských pak 6,17 bilionu USD. Jedničkou zůstávají Spojené státy, kde tržní hodnota akcií dosahuje více než 31 bilionů USD.

Hodnota čínských akcií překonala japonské koncem roku 2014. Akcie pak pokračovaly v růstu až na rekordních více než deset bilionů USD, kam se dostaly v červnu 2015. Letos však čínské akcie i měna klesají kvůli obchodnímu sporu s USA, vládou vedené kampani za snížení dluhu a zpomalení ekonomického růstu.

Šanghajský akciový index od začátku letošního roku oslabil zhruba o 17 procent a patří mezi indexy s nejhorším výkonem. Důvodem je hlavně propad průmyslových a technologických firem. Tyto podskupiny z indexu firem s největší kapitalizací CSI 300 ztratily více než 20 procent.

\"Trh se pravděpodobně bude v příštích měsících pohybovat na nízkých úrovních,\" uvedl analytik Linus Yip ze společnosti First Shanghai Securities. Stále je ale podle něj pravděpodobné, že čínský akciový trh se zotaví a vrátí na pozici světové dvojky.

\"Koneckonců ekonomické základy jsou stále stabilní a dynamika růstu se po krátkodobém poklesu obnoví.\"

Japonský akciový index TOPIX od začátku roku oslabil o více než čtyři procenta, což je jeden z nejlepších výkonů v Asii. Indexu pomáhá program nákupů cenných papírů japonské centrální banky a to, že většina velkých firem hlásí vysoký růst zisků. Téměř 60 procent firem z hlavního indexu, které již zveřejnily čtvrtletní výsledky hospodaření, překonalo očekávání analytiků.

Ztráta druhého místa je připomínkou, že role Číny na globálních finančních trzích, i když je velká, stále neodpovídá jejím ekonomickým možnostem. Politici slíbili otevřít další oblasti ekonomiky, jako je omezení investic v odvětvích od bankovnictví po zemědělství, avšak podíl akcií a dluhopisů ve vlastnictví zahraničních subjektů zůstává nízký. Podíl jüanů na globálních platbách se podle Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) v červnu snížil na 1,81 procenta z 1,88 procenta v květnu.

Kalkulace tržní hodnoty zahrnuje pouze primární emise, upozornila agentura Bloomberg.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK