Analytici: Červencový pokles cen potravin je jen dočasný

09.08.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. srpna (ČTK) - Červencový pokles cen potravin je jen dočasný, inflace by měla setrvat v následujících měsících v rozmezí od dvou do 2,5 procenta. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

\"Inflace postupně mění svůj charakter. Je méně je tažená sezonními vlivy a více poptávkou, celkově ale nejeví známky útlumu,\" uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. V následujících měsících předpokládá stabilizaci meziročního indexu těsně nad dvěma procenty. Červencový pokles cen potravin považuje za přechodnou záležitost. Letošní vedra a sucho v Evropě se na cenách potravin časem projeví, dodal.

Po třech měsících zrychlování růstu cen přišlo podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského očekávané zpomalení. I v následujících měsících podle něj inflace zůstane mírně nad dvouprocentním cílem centrální banky. Připomněl, že tento vývoj je však výrazně odlišný od srpnové prognózy centrální banky. Ta pro červenec očekávala meziroční růst 2,6 procenta. Nicméně podle bankovní rady tato odchylka nemá být brána v potaz, neboť do nové prognózy nebyla zahrnuta později dostupná data, která potvrdila zpomalení růstu cen.

Zpomalování inflace způsobil pokles cen potravin. Zatímco ještě v květnu a červnu přidaly potraviny k meziročnímu růstu cen 0,5 procentního bodu, v červenci to byla nula. Meziměsíčně ceny potravin klesly o 1,9 procenta, ceny zeleniny o 12,2 procenta, ovoce o 4,7 procenta, upozornil analytik Deloitte Václav Franče. Zdražovaly naopak zejména rekreace, dovolené a ceny bydlení.

Data za červenec potvrzují předpoklad, že celková inflace v české ekonomice dosáhla dle všeho svého letošního vrcholu na červnové úrovni 2,6 procenta, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Ceny potravin a pohonných hmot budou v dalších měsících působit ve směru nižší inflace a ta se koncem letošního roku může dostat na dvouprocentní inflační cíl. Novou vlnu cenových tlaků ale čeká na počátku roku 2019. Celkově tak platí předpoklad, že pod dvouprocentní úroveň se meziroční inflace trvaleji podívá spíše až ve druhé polovině roku 2019, dodal.

Ačkoli červencová inflace zpomalila a skončila pod odhadem centrální banky, neznamená to pro současný výhled na další zvyšování sazeb ČNB nic podstatného, míní analytik ING Bank Jakub Seidler. Nadále je podle něj třeba měnovou politiku zpřísňovat. \"Ještě jedno zvýšení sazeb tak v letošním roce je téměř hotová věc, a pokud koruna setrvá na současných slabších hodnotách nad hranicí 25,5 Kč za euro, nelze vyloučit ani zvýšení dvojí,\" odhadl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK