Zpráva o rekordních dividendách přichází v době, kdy analytici varují, že hrozba obchodní války a cla, která zavádějí Spojené státy a Čína mohou představovat riziko pro akcie po celém světě, poznamenal server televize CNBC.
Výplaty dividend rostly v téměř všech regionech světa a rekordní byly dividendy ve 12 zemích, včetně Francie, Japonska a USA. Od roku 2009 už se dividendy zvýšily o více než 80 procent.
\"Růst firemních zisků posouvá výplatu dividend výše ve všech částech světa,\" uvádí ve své zprávě Janus Henderson. Společnost však upozorňuje, že uváděný údaj výrazně zvýšil i vývoj směnných kurzů. Bez zahrnutí tohoto vlivu a dále bez mimořádných dividend a dalších faktorů se dividendy ve druhém čtvrtletí zvýšily o 9,5 procenta. To byl nejvýraznější růst za tři roky.
V Evropě výplata dividend stoupla o 18,7 procenta na rekordních 176,5 miliardy USD. Po očištění o vývoj směnných kurzů a mimořádné faktory pak dividendy vzrostly o 7,5 procenta, což byl nejvyšší růst od druhého čtvrtletí 2015. Rekordní byla výplata dividend ve Francii, Německu, Švýcarsku, Nizozemsku, Belgii, Dánsku a v Irsku. Jen hrstka firem výplatu dividendy snížila, mezi nimi Deutsche Bank, EDF a Credit Suisse.
V USA dividendy vzrostly o 4,5 procenta na rekordních 117,1 miliardy USD. Po očištění o jednorázové vlivy se pak zvýšily o 7,8 procenta, což je nejvíce za dva roky. Navzdory pomalejšímu růstu je zvyšování dividend v USA stabilnější než v jiných zemích, za posledních deset let se dividendy snížily jen ve čtyřech čtvrtletích.
V Asii bez Japonska dividendy stouply o 29,2 procenta na 42,8 miliardy USD. V Japonsku pak o 14,2 procenta.
Dividenda je platba investorům, která je podílem na zisku společnosti. Výplata dividendy je často považována za signál finanční síly firmy, někteří investoři ale dávají přednost tomu, když firma dividendy nevyplácí a znovu je investuje. Za celý letošní rok Janus Henderson očekává, že výplata dividend stoupne o 8,6 procenta na rekordních 1,36 bilionu dolarů.