Minimální mzda od letošního ledna činí 12.200 korun. Odbory pro příští rok žádají růst o 1500 korun a mají k tomu podporu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Podle zaměstnavatelů to neodpovídá hospodářskému růstu a pro firmy v některých odvětvích by tak vysoké přidání znamenalo problém. Navrhují zvýšení o 800 korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) je pro růst maximálně o tisíc korun.
\"Prudký nárůst minimální mzdy se totiž projeví nejen u lidí, kteří ji přímo pobírají, ale také v návazných příjmových hladinách, což už by na českém přehřívajícím se trhu práce mohlo pro některé firmy znamenat problém,\" uvedl Aliapulios.
Automatický růst minimální mzdy by pak podle něj v období propadu ekonomiky mohl prohloubit problémy některých firem a přispět k většímu propouštění zaměstnanců. Návrh, podle kterého by se minimální mzda od roku 2020 zvyšovala tak, aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z předloňska, představila v pondělí Maláčová. Odbory s plánem souhlasí, zaměstnavatelé jsou pro zavedení mechanismu, nesouhlasí ale s jeho parametry.
Dnešní jednání, kterého se zúčastnil předseda ČMKOS Josef Středula a makroekonomický expert odborů Martin Fassmann, bylo podle mluvčí odborů Jany Kašparové pozitivní a na odborné úrovni. \"Pro Národní rozpočtovou radu šlo o přínosné setkání na odborné úrovni a cennou výměnu argumentů v debatě o vývoji veřejných financí České republiky,\" řekl Aliapulios.
Odboráři dnes se zástupci rozpočtové rady diskutovali také o tom, jak by bylo možné ovlivnit vyvádění zisků firem z ČR. Souhlasili rovněž s vládním záměrem zrušit superhrubou mzdu a snížením daňového zatížení zaměstnanců.