Odborové centrály se neshodnou na růstu platů a minimální mzdy

24.08.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. srpna (ČTK) - Odbory v Česku dělí postoj k navyšování platů a minimální mzdy. Dvě největší odborové centrály se na tom, jaké přidání by bylo pro zaměstnance veřejného sektoru a lidi s nejnižším výdělkem nejlepší, neshodnou. Výraznější růst požaduje Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) jako největší centrála v zemi, která má podporu koaliční ČSSD. Menší Asociace samostatných odborů (ASO) naopak souhlasí s představou politiků vládního ANO, že by navýšení mělo být mírnější, nikoli plošné. Vyplývá to z vyjádření předáků ČMKOS Josefa Středuly a ASO Bohumíra Dufka pro ČTK.

ČMKOS zastřešuje celkem 29 svazů, z nichž 13 působí ve veřejném sektoru. Jsou to třeba školské, hasičské, úřednické či zdravotnické svazy. Menší ASO sdružuje 13 svazů. Mezi ně patří například vlivné železničářské či lékařské odbory.

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že vláda počítá s růstem sumy na platy o šest procent. Podle návrhu by tarif o deset procent měl růst učitelům. Ostatním by se měl zvýšit méně, a to odstupňovaně podle profesí. Víc by si měli přilepšit hůř placení. Nejnižší tarifní růst o dvě procenta by měli mít policisté a hasiči. Babiš také uvedl, že minimální mzda by měla růst nejvýš o tisícikorunu.

ČMKOS, která žádá růst minimální mzdy o 1500 korun a růst tarifů o deset procent pro všechny, vyzvala vládu k jednání o platech v polovině března. První kolo se konalo v červnu, druhé v červenci. Na něm se ministři s předáky shodli, že by dohoda o přidání mohla být v polovině srpna. Další jednání dosud nebylo. Zdravotnické odbory kvůli platům před týdnem vstoupily do stávkové pohotovosti. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí řekla, že věří, že se podaří k jednacímu stolu zasednout do konce srpna. \"Žádný termín zatím není,\" řekl ČTK předák ČMKOS Josef Středula.

Jednání naopak pokračují podle šéfa ASO Bohumíra Dufka. ASO se kloní k vládnímu návrhu, který vznikl ještě před vstupem ČSSD do koalice. Platy by podle centrály měly růst rozdílně podle výkonu a výraznější zvednutí minimální mzdy by mohlo vést k propouštění. Babiš se s Dufkem sešel minulý týden, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před třemi dny. \"Dohodli jsme se na navýšení sumy na platy o šest procent. Musí se ještě stanovit, co z toho komu půjde do základu,\" řekl ČTK Dufek. Dnes se kvůli platům a minimální mzdě setká s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD).

Dufek míní, že by se nemělo lišit navýšení tarifů jen podle profesí u jednotlivých tabulek, ale i uvnitř nich. Vyšší by mělo být u spodních tříd, nižší u horních. Víc by si tak měli přilepšit lidé na nižších pozicích s nižší kvalifikací. \"Nechceme navyšovat náměstkům. Není možné plošně říct, že všichni dostanou deset procent. Je potřeba peníze rozdělit jinak,\" řekl Dufek. S nátlakem na vládu nesouhlasí. \"Když se jedná, tak se nehartusí,\" dodal.

Středula naopak poukazuje na to, že o platech vyjednává centrála, která zaměstnance veřejných služeb zastupuje okrajově. Zastřešuje jen odbory lékařů a finanční správy. Podle šéfa ČMKOS by různé navyšování tabulky pokřivilo, zhoršilo atmosféru na pracovištích a mohlo vést ke zvýšené odchodovosti. \"Vláda by musela do nařízení (o platech) zasáhnout fatálně. Rozložilo by to mnohem víc náladu a postavilo lidi proti sobě,\" uvedl Středula.

Společně se zástupci obou centrál se členy vlády a zaměstnavateli sejdou 24. září na tripartitě. Společně by měli projednávat návrh rozpočtu na příští rok, než ho vláda pošle Sněmovně. Kabinet ho musí dolní komoře předat do konce září.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK