Množství srážek se letos lišilo místo od místa. Obecně podle Králíčka tento rok výnos klesá s délkou vegetační doby dané odrůdy brambor, protože se sucho stupňovalo. \"V Polabí, kde sázejí ranější odrůdy, takový problém nemají. Problém je u klasických konzumních a škrobárenských brambor, které jsou pěstovány zejména na Vysočině,\" uvedl. Později sklízeným bramborám na výrobu škrobu by ještě mohly pomoci deště. U konzumních brambor už však na mnoha místech nať odumřela. V obvyklých letech se u těchto brambor hektarový výnos pohybuje mezi 28 až 30 tunami.
Nižší úrodu brambor vyrovnají dovozy. Králíček podotkl, že republika není v této produkci soběstačná dlouhodobě. \"Ročně se k nám dováží přibližně 100.000 až 150.000 tun konzumních brambor, zejména z Německa. Menší množství i z Francie a Holandska,\" uvedl. Neměla by se ale zřejmě opakovat situace s dovozem levných brambor ze západoevropských zemí, kde jich byl přebytek. Českým pěstitelům srážely cenu hlavně v první půli tohoto roku. Podle Králíčka jsou teď i v Německu a jinde oblasti postižené suchem. \"Signály ke zvýšení farmářské ceny už na západě jsou,\" řekl.
Zemědělské podniky v ČR letos podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) také snížily plochy osázené bramborami o 2,3 procenta na 22.889 hektarů. Na výrobu škrobu z nich je určeno přibližně 6000 hektarů a na dalších 2800 hektarech rostly sadbové brambory.
Loňská republiková produkce byla 688.970 tun brambor, průměrný hektarový výnos podle ČSÚ převýšil 29 tun. Nejnižší úrodu za poslední léta měli čeští bramboráři v roce 2015, kdy sklidili 504.955 tun brambor, z hektaru v průměru necelých 22,3 tuny.
Věra Stejskalová dr