Nedostatek pracovníků ohrožuje slovenské firmy, stát chystá změny

28.08.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 28. srpna (zpravodaj ČTK) - Některé firmy na Slovensku musejí kvůli nedostatku zaměstnanců odmítat zakázky. Po poklesu nezaměstnanosti na historická minima proto úřady připraví další opatření s cílem například zjednodušit zaměstnávaní cizinců. Novinářům to dnes po schůzce se zástupci zaměstnavatelů, odborů či samosprávy řekl premiér Peter Pellegrini. Firmy také možná dostanou pobídky, aby zaměstnávaly příslušníky početné romské menšiny, kteří často nemají dostatečné vzdělání. Podle zaměstnavatelů by na Slovensko mohlo v průběhu několika let přijít až 100.000 cizinců.

\"Dochází k tomu, že firmy někdy musejí odmítat zakázky a zvyšovat objem výroby. To je něco, s čím se nemůžeme smířit. Pokud nebudou na Slovensku prosperovat firmy, tak nebudou existovat pracovní místa a je ohrožen i náš hospodářský růst,\" řekl slovenský premiér.

Podle Pellegriniho se opatření na řízenou zahraniční migraci budou týkat například dalšího zjednodušení administrativní procedury spojené s vydáváním povolení pro cizince ze zemí mimo EU. Změny v této oblasti zavedlo Slovensko již na začátku května. \"Slovensko přestává být v oblasti přijímání zahraniční pracovní síly konkurenceschopné proti Polsku, Maďarsku i Česku,\" uvedl předseda slovenské vlády.

Na pětimilionovém Slovensku, kde se nezaměstnanost pohybuje pod hranicí 5,5 procenta, pracovalo na konci července více než 60.000 cizinců. Z tohoto počtu většinu tvořili občané jiných států EU, jež nemusejí žádat o povolení pro práci v zemi pod Tatrami.

Viceprezident Republikové unie zaměstnavatelů Mário Lelovský uvedl, že Slovensko v minulosti zkomplikovalo zaměstnávání cizinců a že úřady často rozhodují až v nejpozdějším možném termínu. Dodal, že cizinci by například mohli podávat žádosti elektronicky a nikoliv cestovat ve vlasti na slovenskou ambasádu.

Slovenští analytici už dříve upozornili, že před lety v době vysoké nezaměstnanosti odjely tisíce Slováků za prací do ciziny a že se do vlasti už nevrátili.

S nedostatkem pracovní síly se potýká i Česká republika. Podle dřívější analýzy Hospodářské komory ČR chybělo českým podnikům alespoň 300.000 zaměstnanců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK