\"Dochází k tomu, že firmy někdy musejí odmítat zakázky a zvyšovat objem výroby. To je něco, s čím se nemůžeme smířit. Pokud nebudou na Slovensku prosperovat firmy, tak nebudou existovat pracovní místa a je ohrožen i náš hospodářský růst,\" řekl slovenský premiér.
Podle Pellegriniho se opatření na řízenou zahraniční migraci budou týkat například dalšího zjednodušení administrativní procedury spojené s vydáváním povolení pro cizince ze zemí mimo EU. Změny v této oblasti zavedlo Slovensko již na začátku května. \"Slovensko přestává být v oblasti přijímání zahraniční pracovní síly konkurenceschopné proti Polsku, Maďarsku i Česku,\" uvedl předseda slovenské vlády.
Na pětimilionovém Slovensku, kde se nezaměstnanost pohybuje pod hranicí 5,5 procenta, pracovalo na konci července více než 60.000 cizinců. Z tohoto počtu většinu tvořili občané jiných států EU, jež nemusejí žádat o povolení pro práci v zemi pod Tatrami.
Viceprezident Republikové unie zaměstnavatelů Mário Lelovský uvedl, že Slovensko v minulosti zkomplikovalo zaměstnávání cizinců a že úřady často rozhodují až v nejpozdějším možném termínu. Dodal, že cizinci by například mohli podávat žádosti elektronicky a nikoliv cestovat ve vlasti na slovenskou ambasádu.
Slovenští analytici už dříve upozornili, že před lety v době vysoké nezaměstnanosti odjely tisíce Slováků za prací do ciziny a že se do vlasti už nevrátili.
S nedostatkem pracovní síly se potýká i Česká republika. Podle dřívější analýzy Hospodářské komory ČR chybělo českým podnikům alespoň 300.000 zaměstnanců.