\"Tempo růstu ekonomiky ČR je ovšem stále znatelně pomalejší než loni, kdy zejména v první polovině roku tuzemská národohospodářská expanze kulminovala. Z podstatné části je tedy zpomalení dáno také efektem poměrně vysoké srovnávací základny loňského roku,\" uvedl ke zpřesněnému odhadu hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda. Za celý rok očekává růst ekonomiky o tři procenta.
Podle ČSÚ růst ekonomiky táhla domácí i zahraniční poptávka. Nejvíce přispěly investiční výdaje a spotřeba domácností. Podniky více investovaly do strojů a zařízení. Významné byly taky investice do dopravních prostředků, hlavně u dopravních podniků. Kromě toho vzrostly investice krajů a obcí do dopravní infrastruktury. Domácnosti více utrácely za zboží i služby. \"Výsledkem pozitivního ekonomického vývoje bylo, že ve druhém čtvrtletí pracovalo v České republice o 101.000 osob více než před rokem,\" uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
K meziročnímu růstu HDP o 2,4 procenta přispěly nejvíce investiční výdaje, a to 1,4 procentního bodu. Ve 2. čtvrtletí pokračoval vysoký růst investiční aktivity, který byl podpořen především investicemi do staveb a budov. Spotřeba domácností přispěla k růstu 1,3 procentního bodu. Výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší mezičtvrtletně o 0,7 procenta a meziročně o 3,5 procenta.
Podle Kovandy spotřebu domácností udržuje na vysoké úrovni nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních více než 20 let a s ní související nejrychlejší růst reálných mezd za posledních 15 let. \"Čechy zatím o spotřebitelský apetit nepřipravuje ani sílící růst cen bydlení či elektřiny,\" dodal. Příjemným překvapením dnešních čísel je podle Kovandy kladný příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP a robustnější oživování českého stavebnictví.
gcm rot