Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu eurozóny klesl v srpnu proti předchozímu měsíci o 0,5 bodu na 54,6 bodu. To je nejnižší hodnota za 21 měsíců. Index však zůstal nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
\"Výroba v továrnách v eurozóně zaznamenala v srpnu další solidní zisk, ale výhled se dále zhoršil, protože růst nových zakázek spadl na dvouleté minimum a obavy z budoucího výhledu se zhoršily,\" uvedl ekonom IHS Markit Chris Williamson.
Ukazatele budoucího vývoje, jako zaměstnanost, optimismus a nové zakázky, se snížily. To naznačuje, že v tomto měsíci bude oživení aktivity pouze malé, pokud vůbec nějaké. Index budoucí výroby, který měří optimismus, se snížil na druhou nejnižší úroveň od konce roku 2015.
Pozitivní zprávou je, že aktivita v řeckých továrnách pokračovala v expanzi a růst výroby a nových zakázek se zvýšil, což přimělo přední firmy najmout více zaměstnanců. V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, však zpracovatelský sektor zpomalil kvůli slabším vývozním objednávkám a zhoršení důvěry v reakci na obchodní spory.
Firmy v průmyslu se stále více obávají zvyšování globálního obchodního sporu. Americký prezident Donald Trump svým spojencům řekl, že je připraven zavést cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu činí 200 miliard USD (4,4 bilionu Kč).