Převis poptávek je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) například v podpoře čistění vod. \"Poslední výzvu jsme vypsali minulý rok v září,\" uvedl s tím, že projektů v této oblasti je mnoho. Upozornil, že proti prvnímu dotačnímu období musí jeho resort vystačit s omezenějším objemem peněz.
Přesuny uvnitř kapitoly plánuje i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Novinářům řekla, že její resort s čerpáním problémy nemá. Chce ale převést část sumy určené na podporu zaměstnanosti do sociálních služeb.
Od začátku programového období 2014 až 2020 do poloviny letošního roku Evropská komise Česku proplatila 76,6 miliardy korun, tedy 13,2 procenta z celkově přidělených 580,7 miliardy korun. Do konce roku musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko vyčerpat dalších 1,5 miliardy eur (cca 39 miliard korun). Smluvně zajištěno mělo Česko v polovině roku 334,5 miliardy korun, tedy 57,6 procenta. Analytici tehdy upozornili, že čerpání je nedostatečné a Česku hrozí překotné dočerpávání dotací jako v roce 2015.
Za nejohroženější programy označila na začátku prázdnin ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Integrovaný regionální operační program, Praha - pól růstu, Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Výzkum, vývoj a vzdělávání.
Ke konci roku Evropská komise vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o šest procent z přidělené částky na celé programové období.
V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Asi čtyři procenta nebyla vyčerpána.