Při pomoci krajům po těžbě uhlí budou mít větší pravomoc hejtmani

04.09.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. září (ČTK) - V akčním plánu Re:Start na pomoc pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj chce vláda větší zapojení hejtmanů a větší pravomoci pro tyto regiony. Zároveň chce nastavit strukturu programů tak, aby mohl být celý plán financován z evropských fondů. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády, na kterém schválila aktualizaci akčního plánu, to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

\"Chtěli jsme větší zapojení hejtmanů. A trochu jsme přenastavili strukturu, abychom to mohli celé financovat v rámci evropských fondů. Do budoucna máme velký potenciál, abychom pro tyto uhelné regiony našli v rámci EU samostatné zdroje,\" uvedla Dostálová.

V programu byly podle ní zatím spuštěny akce za více než 11 miliard korun, z toho asi šest miliard například na regeneraci a podnikatelské využití brownfieldů, na vysokoškolské vzdělávání nebo na revitalizaci Krušných hor. Dalších zhruba pět miliard korun bylo zatím uvolněno na rozvoj dopravní infrastruktury.

\"Výzvy jsou určeny pro všechny tři kraje. Jaké bude konečné rozdělení peněz mezi jednotlivé kraje, záleží hlavně na aktivitě subjektů v jednotlivých regionech. Na program Re:Start se počítá s celkovou částkou 62 miliard korun, která by měla být vyčerpána postupně do roku 2030,\" doplnila ministryně.

Souhrnný akční plán nově určuje prioritní opatření z pohledu krajů. Z 27 opatření je 20 označeno jako prioritních. Pro tyto projekty je na příští rok vyčleněno téměř deset miliard korun. Pokrývají zejména opatření zaměřená na oblast vzdělávání, zdravotnictví a dopravní infrastruktury.

Podle Dostálové bude posílena i role krajů prostřednictvím regionálních stálých konferencí pro konzultace s partnery a příjemci přímo v regionech. \"Na podzim se města a obce dočkají nového programu na řešení brownfieldů k nepodnikatelskému využití, pokračovat bude také program Demolice. Ministerstvo průmyslu plánuje vypsání výzev pro podnikatele na podporu technologií a podnikatelských nemovitostí. Zhruba 800 milionů korun postupně rozdělí Technologická agentura ČR mezi výzkumné organizace a podnikatelské subjekty,\" uvedlo dále ministerstvo pro místní rozvoj v tiskové zprávě. Pracuje se také na programu Resocializace území po těžbě.

K podpoře hospodářské restrukturalizace tří krajů se zavázal stát už dříve sérií vládních usnesení. Cílem je hospodářské oživení regionů, které vykazují dlouhodobě špatný stav ekonomiky a vysokou koncentraci sociálních problémů.

Peníze na jednotlivé projekty budou uvolňovány postupně. Každý rok vláda vyhodnotí situaci a nové požadavky regionů a podle toho budou upraveny také náklady. Vláda se podle informací v předkládací zprávě inspirovala podobnými programy v sousedním Německu, například na restrukturalizaci Severního Porýní-Vestsfálska, Lužicka nebo Porúří.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK