\"V současnosti směřujeme k silnému ekonomickému vzestupu Německa,\" řekl ekonom Ifo Timo Wollmershäuser. \"V příštím a letošním roce bude (vzestup) tažen převážně soukromou spotřebou za pomoci vyšší zaměstnanosti a vysokého růstu příjmů,\" dodal. Silná domácí ekonomika by tak měla ochránit Německo před vnějšími šoky.
V příštím roce má hrubý domácí produkt (HDP) Německa podle Ifo vzrůst o 1,9 procenta. V roce 2020 ale zpomalí na 1,7 procenta.
Letos v červnu přitom Ifo svůj výhled výrazně zhoršil kvůli slabému začátku letošního roku a zvýšeným rizikům. Předtím výhled zhoršily také další organizace, jako je hospodářský institut DIW a německá centrální banka.
Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Loni vzrostla o 2,2 procenta, což bylo nejprudší tempo za šest let. V letošním druhém čtvrtletí pak tempo růstu zvolnilo na dvě procenta z 2,1 procenta v prvních třech měsících roku.
Dnešní statistika z Německa ukázala, že průmyslové zakázky se v červenci nečekaně snížily, a to kvůli slabé zahraniční poptávce. Zpráva se tak stala další známkou toho, že německé továrny začínají cítit dopad ochranářské obchodní politiky. Zakázky na zboží vyrobené v Německu se v červenci snížily o 0,9 procenta po červnovém propadu o 3,9 procenta, oznámil spolkový statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters naopak čekali růst, a to o 1,8 procenta.