Průmyslová produkce v červenci zrychlila meziroční růst na 10,3 procenta z červnových 3,1 procenta. Po očištění o sezonní vlivy byla výroba vyšší o 6,7 procenta, uvedl ČSÚ.
\"Meziročně tuzemský průmysl vzrostl o 10,3 procenta, což je nejrychlejší tempo od října minulého roku,\" uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. K růstu podle něj přispěla všechna odvětví. V jeho prospěch hovoří i o pracovní den delší měsíc, než tomu bylo před rokem, a velmi nízká srovnávací základna. Ta byla způsobena velkým množstvím závodních dovolených, které připadly právě na červenec minulého roku. Tento rok je však rozložení dovolených téměř stejné, a tak lze připsat dvouciferný růst dobrému výkonu celého průmyslu, dodal.
Meziroční dynamiku průmyslové výroby ovlivnil dvouciferný růst ve výrobě elektřiny, doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler. To je dáno také nízkou srovnávací základnou loňského roku. V červnu se projevila kvůli výpadkům ve výrobě jaderné elektrárny Temelín, v červenci letošního roku se projevily odstávky 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Dukovany z července 2017. Výroba elektrické energie tak zrychlila v červenci meziročně o 23,4 procenta, dodal.
Podle analytičky Komerční banky Moniky Junicke se potvrdilo, že nálada v průmyslu je stále optimistická. Předstihové indikátory zůstávají kolem svých nejvyšších hodnot a tak je pravděpodobné, že se průmyslu bude dařit i nadále. Největší překážkou sice zůstává nedostatek pracovníků, ale díky přílivu absolventů v letních měsících se firmám dařilo volná pracovní místa zaplňovat. Problémem také zůstává růst nákladů, a to jak na zaměstnance, kterým rostou mzdy raketovým tempem, tak i zvyšující se ceny vstupních surovin a výrobků, podotkla.
Jak už dříve vyplynulo z indexů nákupních manažerů, růst zakázek pokračoval nejspíš i v srpnu, navzdory naplněným kapacitám a nedostatku zaměstnanců, upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Nejnovější čísla z průmyslu tak podle něj potvrzují výbornou kondici české ekonomiky i na začátku třetího čtvrtletí roku. Spolu s dalšími výsledky proto mohou posloužit jako podpůrný argument pro pokračování růstu úrokových sazeb ze strany centrální banky, poznamenal.