V případě zahraničního obchodu jde o první letošní schodek, ale červencová bilance do něj sklouzla i v předchozích dvou letech. Vývoz v červenci stoupl meziročně o 11,1 procenta na 268 miliard korun. Za jednotlivé měsíce letošního roku jde ale o nejnižší údaj. Dovoz dosáhl 273 miliard korun, což bylo o 12,2 procenta více než před rokem. Letos je to druhý nejnižší údaj po únoru s dovozem za 265 miliard korun.
Vedle nedostatku pracovních sil byl podle analytiků červencový vývoz ovlivněn také celozávodními dovolenými v automobilovém průmyslu. Ekonomika se podle nich pohybuje na hraně svých kapacitních možností a exportní podniky tak jen těžce zvyšují svůj výstup. Ekonomové rovněž upozornili, že letošní červenec měl proti loňskému o jeden pracovní den navíc a tak není meziroční růst exportu a dovozu velkým překvapením.
Průmyslová produkce zrychlila meziroční růst na 10,3 procenta z červnových revidovaných 3,1 procenta. Je to nejrychlejší tempo od loňského října. K růstu přispěla všechna odvětví, nejvíce výroba a rozvod energií. Vedle vyššího počtu pracovních dní ho ovlivnilo také loňské omezení výroby elektřiny kvůli odstávkám ve významných výrobních závodech. Také proto experti výsledek nepřeceňují, přesto ale podle nich čísla potvrzují dobrou kondici ekonomiky.
Stavební výroba zrychlila meziroční růst na 15,8 procenta z červnového revidovaného růstu o 5,5 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 14,5 procenta, v inženýrském se zvýšila o 19,4 procenta.
Analytici uvedli, že stavebnictví táhla hlavně komerční výstavba, tedy stavba kanceláří nebo průmyslových hal. Výstavba bytů byla slabší. Pozitivně se projevuje nárůst zakázek z prvního pololetí. Výhled je ale podle některých méně příznivý. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek vidí například jako důvod pokles veřejných stavebních zakázek v červenci, kdy teprve následující měsíce ukážou, zda nešlo jen o dočasný výkyv. Za celý rok očekávají analytici růst stavebnictví o deset až 11 procent.