Ležáky v lahvích a plechovkách i čepované ležáky zdraží Prazdroj zhruba o korunu, Pilsner Urquell o 1,50 Kč za půllitr. Ceny jedenáctistupňových piv se zvednou asi o 60 haléřů za půllitr. Ceny výčepních piv v sudech a tancích se nemění, u balených desítek se zvednou pouze u některých značek. Cena nejpopulárnějších desítek Gambrinus a Radegast zůstane na současné úrovni.
Podle mluvčí Prazdroje Jitky Němečkové je zdražení piva reakcí na zvyšující se náklady. Cílem plzeňského pivovaru je také cenově odlišit desítistupňová, jedenáctistupňová a dvanáctistupňová piva, dodala.
Prazdroj naposledy zdražoval loni v říjnu o 3,1 procenta, ale pouze balená piva. Ceny čepovaných piv se dva roky neměnily.
Změnu cen největšího českého pivovaru v minulosti kopírovala většina tuzemských pivovarů. A některé z nich ji plánují i letos.
Rodinný pivovar Bernard v Humpolci, který je největším výrobcem piva na Vysočině, počítá se zvýšením cen v nejbližších týdnech a měsících. Podle mluvčího pivovaru Zdeňka Mikuláška to bude kvůli rostoucím nákladům způsobeným situací na trhu.
Zdražení svých produktů v řádu desítek halířů zvažuje náchodský pivovar Primátor, který je největší v Královéhradeckém kraji. Ředitel pivovaru Josef Hlavatý dnes ČTK řekl, že by se tak mělo stát ještě letos. \"Zdražovat budeme, otázka je odkdy a o kolik. Určitě to ale nebude k 1. říjnu,\" řekl Hlavatý. Zdražování podle něj souvisí s rostoucími náklady. \"Klíčové suroviny letí nahoru, nevíme ale ještě, jaké budou ceny sladu, chmele, takže vyčkáváme,\" vysvětluje Hlavatý.
Pivo zdraží nejspíš příští rok i Budějovický Budvar. Několikaprocentní růst cen by se měl týkat zboží nabízeného v obchodech při slevových akcích. \"Obecně jsem přesvědčený o tom, že ty promoční ceny jsou příliš nízké. V minulosti byly hodně nízké, teď bude potřeba nějakých dílčích změn,\" řekl ČTK ředitel Budvaru Petr Dvořák. Podle něj ale nejde o reakci na zdražení cen piv Plzeňského Prazdroje.