\"K dalšímu oživení pracovního trhu by mělo dojít v září. Nezaměstnanost by tak mohla stagnovat, případně se mírně snížit,\" uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
Analytici ale soudí, že nezaměstnanost již nemá kam klesat. \"Poslední měsíce ukazují, že nezaměstnanost už nemá v podstatě kam klesat. Nezaměstnaných je sice méně než volných pracovních míst, avšak s ohledem na nastavení sociálního systému lze jen stěží očekávat další pokles nezaměstnanosti,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Nejnižší, dvouprocentní míra nezaměstnanosti je v krajích Jihočeském a Pardubickém. V Plzeňském kraji je nezaměstnanost na 2,1 procenta, v Praze a Královéhradeckém kraji na 2,2 procenta. Naopak v Ústeckém a Moravskoslezském kraji je míra nezaměstnanosti shodně 4,7 procenta, což je nejvíce v ČR.
Český statistický úřad dnes informoval i o vývoji srpnové inflace. Meziroční inflace stoupla na 2,5 procenta z červencových 2,3 procenta, uvedl ČSÚ. Důvodem bylo hlavně zvýšení cen za bydlení, především energií. Podle analytiků tak postupně končí období relativně nízkých cen energií, což pocítí stále více domácností.
Za zrychlením meziroční inflace vedle cen bydlení stály ceny potravin a nealkoholických nápojů. Proti červenci se ceny zvýšily o 0,1 procenta, kdy spolu s bydlením zdražily dovolené s komplexními službami, výrobky a služby osobní péče, nealkoholické nápoje, sýry, tvaroh a masa.
Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský odhadl, že vysoká poptávka po energiích v Evropě může vést příští rok k růstu ceny elektřiny i plynu až o deset procent. \"Přes léto zdražovali zejména menší distributoři elektřiny, kteří tak navázali na zdražování větších hráčů v prvním letošním pololetí. Blízko svých několikaletých maxim se během srpna držely také ceny pohonných hmot. Potraviny ovšem inflaci v srpnu spíše tlumily,\" uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Srpnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Důvodem byl vývoj cen potravin.