Do Prahy dorazilo 1300 odborářů, chystají se na jednání o mzdách

11.09.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. září (ČTK) - Na 1300 odborářů a odborářek z celé země dorazilo dnes do Prahy, kde se začali připravovat na vyjednávání o růstu mezd. Program Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zaměřila i na bezpečnost práce a zlepšení pracovních podmínek se zkrácením pracovní doby.

\"Zaměstnanci mají za svou práci dostat takovou mzdu, která jim zajistí důstojný život. Člověk tráví v práci téměř třetinu života, často bohužel i víc. Je proto dobré dostat spravedlivou odměnu a pracovat za kvalitních podmínek, mezi nimiž je i délka pracovní doby,\" řekla místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová. Podle ní čeští pracovníci odpracují mnohem více hodin než jejich němečtí kolegové, a to za třetinový výdělek. \"Požadujeme zkrácení pracovní doby bez ztráty mzdy,\" dodala Sokolová.

Odbory žádají také to, aby znovu získaly právo zastavit výrobu v případě ohrožení zdraví a života pracovníků. Věří tomu, že se úprava dostane do připravované novely zákoníku práce. Požadují také uzákonění pěti týdnů dovolené pro všechny.

ČMKOS je největší odborová centrála v Česku. Sdružuje 29 svazů s celkem 300.000 členů. V soukromé sféře působí 16 svazů, ve veřejném sektoru 13. Před několika lety odborová konfederace zahájila svou kampaň Konec levné práce. Pro zaměstnance veřejných služeb a správy požadovala pro příští rok růst platových tarifů o deset procent. Nakonec se předáci s vládou dohodli na průměrném navýšení sumy na platy o osm procent, přidávání plošné nebude.

Dá se očekávat, že podobně vysoké požadavky jako ve veřejných službách budou mít předáci i na růst mezd ve firmách. Zaměstnavatelé skokové přidávání odmítají. Poukazují na to, že mzdy zvyšují sami. Argumentují také tím, že výdělky rostou rychleji než produktivita práce.

Podle informačního systému o průměrném výdělku, který spravuje ministerstvo práce, loni průměrná mzda v soukromém sektoru dosáhla 30.930 korun. Zvýšila se meziročně o 6,8 procenta. Polovina pracovníků vydělávala nad 26.037 korun, tento medián se zvedl o 7,3 procenta. Celkem v privátní sféře bylo 3,06 milionu zaměstnanců.

Shromáždění ve sportovní hale zahájilo odpočítávání za zvuků hlasité rytmické hudby. Následovalo video s tvářemi pracovníků z různých oborů. Do varu odboráře dostala osmičlenná skupina bubeníků.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK