Zpráva je dalším signálem, že rapidní růst poptávky po ropě, který pomohl kartelu a jeho spojencům zbavit se nadměrných dodávek ropy na trh, v příštím roce zmírní. To znamená, že trh bude méně napjatý a pro další producenty nebude tak těžké vyrovnat se se slabší těžbou ve Venezuele a v Íránu po obnovení amerických sankcí, upozornila agentura Reuters.
OPEC varoval, že současnou prognózu globálního ekonomického růstu ohrožují rostoucí problémy v některých rozvíjejících se a rozvojových zemích. Obavy také vyvolává rostoucí obchodní napětí a následky dalšího případného zpřísnění měnové politiky centrálních bank čtyř největších ekonomik světa spolu s růstem globální úrovně zadlužení.
Kartel OPEC a další přední světoví těžaři se v červnu dohodli, že dohodu o snížení těžby, která začala platit v lednu 2017, začnou znovu plnit na 100 procent. Předtím několik měsíců těžili o 60 procent méně, než jim stanovovala dohoda kvůli nízké produkci ve Venezuele a některých dalších zemích. OPEC nyní uvedl, že v srpnu jeho těžba vystoupila o 278.000 barelů na 32,56 milionu barelů denně. Nejvíce v Libyi, která se však nepřipojila k dohodě o snížení těžby. To pomohlo vyrovnat pokles ve Venezuele a v Íránu. To znamená, že země zvýšily svou těžbu, stále však podle výpočtů agentury Reuters těží o 33 procent méně, než jim stanovuje dohoda o těžbě.
OPEC dodal, že v příštím roce bude svět potřebovat od 15 členských zemí kartelu 32,05 milionu barelů ropy denně. To je stejně, kolik kartel odhadoval minulý měsíc. Pokud by tedy těžba kartelu zůstala na současné úrovni, přebytek na trhu by činil 500.000 barelů denně.
Těžba zemí, které nejsou členy kartelu, by měla stoupnout příští rok o 2,15 milionu barelů denně. To je o 20.000 barelů denně více, než uváděla zpráva z minulého měsíce.