Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) dnes na twitteru uvedl, že ho odchod Krtka mrzí. \"Své případné odvolání z funkce předsedy představenstva spojoval s ohrožením finanční stability Českých drah. Bude zajímavé sledovat, zda tím náhodou nemyslel tučné odstupné, které bude nyní žádat,\" dodal Ťok. Ministr se v minulosti vyslovil pro personální změny ve vedení drah. Managementu vyčítal pomalou liberalizaci provozu na železnici.
Krtka v úterý v čele představenstva nahradil Miroslav Kupec, který se zároveň stal generálním ředitelem firmy. Z představenstva dozorčí rada rovněž odvolala Martina Bělčíka a Ludvíka Urbana, které tam v minulosti nominovala ČSSD.
Krtek v úterý oznámil, že se do pátku rozhodne, zda post místopředsedy představenstva přijme. Svoje rozhodnutí dnes nekomentoval, dozorčí rada ale prý byla na takový vývoj připravená. \"Pracovali jsme i s tímto scénářem, že post odmítne. Svoláme mimořádnou dozorčí radu, která zvolí třetího člena,\" sdělil serveru předseda dozorčí rady Petr Moos. Společnost již dříve oznámila, že na zbylá dvě místa v představenstvu bude vypsáno výběrové řízení.
Změny ve vedení se nelíbí odborům. Místopředseda Odborového sdružení železničářů a jeden z členů rady Vladislav Vokoun ČTK řekl, že ani úterní jednání nepřesvědčilo odbory o nutnosti změn. Podle něj navíc není pro změny vhodný čas, protože podnik řeší nové smlouvy o regionální dopravě. Všichni tři zástupci odborů v radě proto hlasovali proti změnám.
Část dozorčí rady ČD v červenci odvolal Řídící výbor ČD a Ťok tehdy mezi hlavní cíle nově složené rady zařadil vypsání výběrového řízení na nový management podniku. Obměněná rada na prvním zasedání v srpnu zvolila do svého čela Petra Moose.
Skupina Českých drah zaměstnává zhruba 23.400 lidí. Firmě v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun.