\"Všem vám dobře rozumím, když říkáte, že formování vlády trvalo dlouho a pak se vláda ještě ve velké míře zabývala sama sebou, také si přejeme, aby to bylo jiné,\" uvedla Merkelová v projevu při příležitosti Dne německého průmyslu. \"Udělám vše pro to, aby nastalo zlepšení,\" dodala kancléřka.
V projevu k německým průmyslníkům předsedkyně vlády za největší výzvy označila obchodní konflikt mezi USA a Evropskou unií a odchod Británie z EU. V jednání o brexitu podle ní nastává rozhodující fáze. V následujících šesti až osmi týdnech čeká EU \"tvrdá práce\". V současnosti ale podle kacléřky stále není jasné, co vlastně Británie chce.
Před dnešním projevem Merkelové německou vládu kritizoval předseda Svazu německého průmyslu (BDI) Dieter Kempf. Koaliční kabinet se podle něj nachází \"v módu permanentní samomluvy\", je rozhádaný a místo potřebných reforem se věnuje pouze řešení vlastních krizí. \"Nepotřebujeme politiku, která jen spravuje; potřebujeme politiku, která odvážně určuje kurz naší země,\" uvedl Kempf.
Merkelová tento týden již podruhé uznala, že práce současné vlády není ideální. V pondělí připustila pochybení ve způsobu, jakým špičky koalice řešily kauzu šéfa kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena, jenž vyvolal rozruch svými nepodloženými výroky o situaci kolem migrantů v Chemnitzu (Saské Kamenici). Vedení koalice dospělo k závěru, že Maassen musí svou funkci opustit, zároveň ho ovšem chtělo přesunout na lépe placené místo tajemníka ministerstva vnitra. Tento záměr koalice po vlně kritiky nakonec revidovala: Maassen má být zvláštním poradcem na ministerstvu vnitra se stejným platem jako dosud.