Kvůli rozmachu Airbnb klesá obsazenost pražských hotelů

03.10.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. října (ČTK) - Nárůst zájmu o sdílené ubytování prostřednictvím aplikací jako Airbnb se letos začal negativně projevovat v obsazenosti pražských hotelů. Ta o letních prázdninách ve srovnání s loňským rokem klesla, a to v srpnu o 1,9 procenta a červenci o 4,4 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Asociace hotelů a restaurací, které má ČTK k dispozici.

V řadě evropských metropolí přitom obsazenost v letošní hlavní letní sezoně rostla. Hotely ve Vídni registrovaly v srpnu nárůst obsazenosti o 3,8 procenta, v Budapešti o 6,6 procenta, v Berlíně o 8,7 procenta a v Paříži dokonce o 13,9 procenta.

Důvodem nižšího počtu ubytovaných hostů je podle hoteliérů nárůst cen za ubytování i rozmach služeb sdíleného ubytování jako Airbnb. \"Už se (na hotelovém trhu) začíná pozvolna projevovat sdílené ubytování. Slyšíme i od kolegů, kteří organizují kongresy, že sice kongresů přibývá, ale klesá počet ubytovaných hostů. Už i lidé, kteří jedou na kongres, se ubytují v bytě,\" uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Například pražské Olympik Hotels zaznamenaly za červen, červenec a srpen úbytek klientů do dvou procent. Letní statistiku přitom navíc vylepšily akce jako koncert skupiny Rolling Stones či setkání příznivců značky Harley Davidson. \"Největší podíl na úbytku ubytovaných klientů v našich hotelech má služba Airbnb,\" řekl ředitel Olympik Hotels Vlastislav Šos.

Hoteliéři tak volají po tom, aby Praha měla dostatečné pravomoci k regulaci krátkodobého ubytování podobně jako další evropské metropole. \"Například vyhláškou, která by předepisovala těm, kdo pronajímají byty na krátkodobé ubytování, jak často to mohou činit a že se musí někde zaregistrovat,\" dodal Stárek.

Pražští radní v září schválili návrh, podle něhož město bude chtít změnu zákona, která provozování sdíleného ubytování upraví. Poskytovatelé by měli například povinnost poskytnout údaje o ubytovaných a Praha chce také zavést možnost regulovat Airbnb prostřednictvím vyhlášky. Důvodem pro změnu jsou mimo jiné stížnosti obyvatel.

Podle studie Global Destination Cities Index letos vzroste počet přenocujících zahraničních návštěvníků v Praze o 2,6 procenta na zhruba 6,7 milionu, což představuje výrazné zpomalení předchozího růstového tempa. Za rok 2017 přenocovalo v hlavním městě Česka meziročně o 7,2 procenta lidí více.

Podíl aplikace Airbnb na počtu přenocování v Praze vzrostl loni o 4,7 procentního bodu na 14,7 procenta. Je to větší podíl než v Londýně (6,9 procenta), Amsterdamu (11,8 pct) nebo Berlíně (6,5 pct). Loni si hosté zarezervovali v Praze 1,79 milionu přenocování, což je o 61 procent meziročně víc, ukázala nedávná analýza společnosti Colliers International.

Počet hostů ubytovaných v celém Česku prostřednictvím aplikace Airbnb loni meziročně vzrostl o 52 procent na 1,02 milionu, uvedla společnost Airbnb. Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Dále působí na trhu například společnosti jako Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK