Skupina Siko má v ČR a na Slovensku 890 zaměstnanců, průměrná měsíční hrubá mzda za letošní první pololetí byla konsolidovaně 33.200 Kč. Největší meziroční nárůst, o 20 procent, zaznamenala firma v prodeji kuchyní. \"Upevnili jsme pozici trojky na trhu. Stejný nárůst (je) i v prodeji koupelen do developerských projektů bytových domů, přiblížili jsme se hranici půl miliardy korun,\" uvedl Vala.
Letos zatím skupina utržila o osm procent více než před rokem při podobné EBITDA. Přesná čísla Vala neuvedl. \"Protože v našem oboru je vyšší podíl druhého pololetí, jsou pololetní výsledky zavádějící,\" řekl Vala.
Skupina loni investovala do konsolidace sítě i IT aplikací přes půl miliardy Kč. Má novou pobočku v Českých Budějovicích, zcela přestavěla pobočku Černý Most v Praze, dále i ve slovenském Prešově. V květnu otevřela v Čimelicích přestavěnou centrálu se showroomem a vzorkovnou s plochou 2400 metrů čtverečních. Do této stavby během tří let investovala přes 300 milionů, nově dokončený sklad má kapacitu 100.000 palet. Letošní investice firmy budou kolem půl miliardy Kč.
\"Začínáme s komplexní přestavbou pobočky Ostrava, náklady dosáhnou asi 30 milionů korun. Dokončili jsme investici do pobočky Elite bath na luxusní koupelny v Bratislavě za zhruba 75 milionů korun,\" řekl Vala.
Letos firma představila jako jednu z novinek sladěné koupelny a kuchyně. Nejúspěšnější je skandinávský styl. Za ojedinělou pokládá Vala nabídku skladových dveří do interiérů, v čimelické centrále je skladem přes 400 variací dveří a zárubní.
Firmu založila v roce 1991 tehdy čtyřiačtyřicetiletá matka tří dětí Jaroslava Valová. Podnikat začala ve svém obývacím pokoji, první obchod byl u hlavní silnice na Prahu. Dnes má Siko v ČR a na Slovensku 890 zaměstnanců a 53 prodejen. Zatím si nemusí vypomáhat zahraničními pracovníky. Název Siko je zkratkou slov stavební, izolace, keramika a obklady. Firemní showroom na pražském Zličíně navrhla architektka Eva Jiřičná. Siko vyvíjí i vlastní značky.