Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,75 procenta a uzavřel na 26.627,34 bodu. Přerušil tak sérii pěti nárůstů za sebou, během které se vyšplhal na nová rekordní maxima. Širší index S&P 500 se dnes snížil o 0,82 procenta na 2901,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl dokonce o 1,81 procenta na 7879,51 bodu.
Výnosy u dluhopisů americké vlády se tento týden vyšplhaly na nejvyšší úrovně od poloviny roku 2011. Za jejich růstem stojí příznivé údaje o ekonomice Spojených států, které podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
\"Dluhopisy se pro akciový trh stávají větší konkurencí,\" uvedl analytik Tony Roth ze společnosti Wilmington Trust. Růst výnosů u dluhopisů podkopává atraktivitu dividend vyplácených akciovými společnostmi. Pro finanční společnosti jsou nicméně vyšší výnosy u dluhopisů a úrokové sazby obvykle příznivé, protože jim umožňují více vydělávat na poskytovaných půjčkách.
Na devizovém trhu dnes euro po sestupu na šestitýdenní minimum vůči americkému dolaru mírně posilovalo. Kolem 22:00 SELČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba čtvrt procenta na 1,1510 USD.
Dolar ve středu podpořila překvapivě příznivá zpráva o zářijové tvorbě nových pracovních míst v americkém soukromém sektoru. Euro dnes ráno sestoupilo až na 1,1463 USD, poté však zamířilo vzhůru.
Investoři nyní čekají na páteční vládní zprávu o zářijovém vývoji trhu práce v USA, která bude zahrnovat údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém i veřejném sektoru.