Proti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,3 procenta, což byl podle statistiků největší meziměsíční pokles cen od listopadu 2015. \"Jako každoročně byly v září oproti srpnu nižší hlavně ceny dovolených s komplexními službami díky končící letní sezóně. V souvislosti s nově zavedenými celostátními slevami v autobusové a železniční dopravě se též snížily ceny dopravních služeb,\" uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Za meziročním zmírněním inflace stálo především nižší tempo růstu cen dovolených. V září meziročně vzrostly o 1,9 procenta, v srpnu přitom stouply o 13,6 procenta. Nižší byl i růst cen pohonných hmot, ceny dopravních služeb pak přešly ze srpnového růstu o jedno procento v pokles o 7,2 procenta v září. Ceny za potraviny naopak růst zrychlily, vliv na to měla hlavně dražší zelenina. Připlatit si spotřebitelé museli i za jogurty, mléko, vejce, ovoce nebo alkoholické nápoje.
Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly opět největší vliv ceny v oddíle bydlení. Ceny nájemného z bytu stouply o 3,5 procenta, vodného o 1,8 procenta, stočného o 1,3 procenta, elektřiny o 5,6 procenta a tuhých paliv o 4,9 procenta.
Naopak na meziroční snižování cenové hladiny v září nadále působil pokles cen oděvů nebo telefonních a faxových služeb.