Pokud by korunu neoslabovala hrozba obchodních válek, silný dolar a turbulence na rozvíjejících se trzích, byl by výkon zahraničního obchodu ČR podle ekonoma Czech Fund Lukaše Kovandy ještě slabší. Vedle posílení koruny nesvědčí českému zahraničnímu obchodu ani nasycování západoevropského trhu s automobily a hrozba divokého brexitu bez dohody. \"Británie je jediným z klíčových obchodních partnerů ČR, na jehož území jsme letos od ledna od srpna vyvezli meziročně citelně nižší objem zboží. K poklesu došlo ještě ve vývozu na Slovensko, avšak tam se nejedná o tak znatelný propad,\" dodal Kovanda.
Srpen byl pátým měsícem v řadě, kdy se meziročně zhoršovala bilance zahraničního obchodu. Podstatným rysem obchodních toků v srpnu bylo právě prudké snížení vývozu i dovozu aut. To lze jen částečně přičíst posunu v celozávodních dovolených velkých výrobců. \"Propad tedy souvisí zejména s klesající poptávkou v Evropě, která může a nemusí být přechodným jevem souvisejícím se zpřísněním emisních norem pro nově registrovaná vozidla. Jedná se o faktor, který může citelně ovlivnit tempo růstu celé české ekonomiky,\" uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu v mírném přebytku na úrovni 2,3 mld. Kč. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to představuje zhoršení o 2,6 miliardy korun. \"To není překvapivé, podíváme-li se na vývoj průmyslové produkce, která v srpnu svými výsledky příliš neoslnila. Promítl se zde jak vliv letních dovolených, tak i problémy s kapacitními omezeními, na které domácí firmy narážejí,\" dodala analytička Komerční banky Jana Steckerová.
\"Slabé srpnové údaje o průmyslové výrobě, a aut především, vyvolávaly obavy z propadu obchodní bilance do minusu. To se nepotvrdilo ale jen zásluhou stále rostoucího vývozu počítačů, elektroniky a optických přístrojů. Ty už od listopadu 2017 jsou hlavním tahounem růstu českého exportu,\" uvedla hlavní ekonomka Helena Horská.
Uvedené skupiny ale nenahradí výpadek přidané hodnoty z nižšího exportu aut. Zajímavým rysem zahraničního obchodu je podle Sobíška již řadu měsíců trvající rychlejší zmenšování přebytku v přeshraničním vyjádření oproti statistice národních účtů. \"Je to důsledek plnění tuzemských skladů zahraničními firmami. Uvedené toky nesouvisejí přímo s výkonem tuzemského průmyslu, ale provozování skladů a související doprava přispívají k tvorbě přidané hodnoty české ekonomiky. Nová čísla jen potvrzují skutečnost, že se Česko stává logistickým centrem střední Evropy,\" dodal Sobíšek.
Analytici Deloitte očekávají letos pokles přebytku obchodní bilance na 118 mld. Kč z loňských 163 mld. Kč. Příští rok by měl přebytek obchodní bilance poklesnout pod 100 mld. Kč.
Export v srpnu stoupl v meziročním srovnání o 4,4 procenta, dovoz posílil o 5,5 procenta, uvedli dnes statistici.