Tempo růstu globální ekonomiky podle MMF zůstane letos i příští rok na loňských 3,7 procenta. Ve srovnání s jarní prognózou je výhled na letošní i příští rok horší o 0,2 procentního bodu. V případě ČR růst ekonomiky podle MMF letos zpomalí na 3,1 procenta z loňských 4,3 procenta. V květnu MMF odhadoval, že český hrubý domácí produkt letos vzroste o 3,7 procenta.
\"Nový výhled MMF pro vývoj tuzemské ekonomiky je v zásadě v souladu se současným očekáváním analytiků, ČNB a ministerstva financí,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Růst kolem tří procent přitom podle něj odpovídá stavu české ekonomiky a nejde tak v zásadě o nic negativního.
ČNB v srpnové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 3,2 procenta. Podle Seidlera je ovšem pravděpodobné, že v listopadu centrální banka přehodnotí odhad mírně dolů. Ministerstvo financí v červencové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 3,2 procenta a Česká bankovní asociace o 3,3 procenta.
Růst tuzemské ekonomiky ve srovnání s minulým rokem podle Seidlera zpomaluje, jelikož jej tolik netáhne čistý export. \"Dovozy ze zahraničí totiž rostou rychleji než vývozy díky příznivé domácí poptávce a dovozně náročným investicím, a naopak vývozy zpomalují z důvodu mírně slabší zahraniční poptávky a omezených kapacit výrobců,\" uvedl.
V případě globálního výhledu se MMF podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška přidal k sérii varování, že obchodní konflikty ve světě nezůstanou bez důsledků. Jde především o spor USA a Číny. \"Pro Česko je nicméně důležitější, jak dopadne brexit, což je v podstatě podobný typ ekonomického šoku, byť s jiným spouštěčem,\" uvedl.