Veba je v insolvenci od května. V červenci soud povolil reorganizaci, při níž by měl do Veby jako strategický investor vstoupit podnikatel Otakar Moťka. Od září Moťka provoz firmy financuje, a to prostřednictvím firmy Veba Bazin Riche (dříve DST Trutnov). Prostřednictvím společností Ojgar a Samarinda je Moťka i největším věřitelem Veby s pohledávkami asi za 410 milionů korun. Většinu pohledávek za Vebou získal od ČSOB, Komerční banky, Citibank a UniCredit Bank.
\"Situace se stabilizovala, výroba běží v mezích možností naplno. Zakázková skladba je stabilizována, zatím vše běží podle plánu,\" řekl Moťka ČTK. Firma Veba Bazin Riche by měla na zajištění provozu Veby postupně poskytnout až 150 milionů. \"Je potřeba zachraňovat podniky, které jsou v českých rukou a jsou schopné od vývoje přes celou výrobní vertikálu vymyslet, vyrobit a prodat ryze český produkt,\" zdůvodnil Moťka vstup do Veby. Stěžejním produktem Veby je takzvaný africký brokát pro africké trhy.
Dokončení reorganizačního plánu podporují odbory. \"V zájmu zaměstnanců rozhodně není konkurz. Lidé by přišli o práci. Pro nás je dobré řešení reorganizace,\" řekl ČTK předseda odborů Veby Ondřej Habart. Dodal, že od zářijového zahájení financování ze strany firmy Veba Bazin Riche se výroba rozjela téměř naplno.
Výhrady k reorganizaci má Raiffeisenbank, která navrhla insolvenci Veby. Raiffeisenbank vůči Vebě uplatnila pohledávku 275 milionů korun a tvrdí, že Moťkův zájem je odlišný od zájmu věřitelů podniku. Banka v podání soudu uvedla, že společnosti z koncernu řízeného Moťkou mohou insolvenční řízení \"ovládnout ve svůj prospěch bez ohledu na zájmy všech věřitelů\". Podle banky chce Moťka aktiva Veby získat co nejlevněji. Soudu Raiffeisenbank navrhla, aby společnosti z Moťkova okruhu nesměly hlasovat na schůzi věřitelů. Ta se odehraje ve středu a bude volit věřitelský výbor a rozhodovat o osobě insolvenčního správce.
Moťka podání Raiffeisenbank pro ČTK odmítl jako \"scestné a úplně mimo právní rámec ČR\". Připomněl své působení u jiných podniků v insolvenci.
\"Vždy jsem vystupoval férově a ani ve Vebě nemám absolutní zájem provádět něco mimo otevřené zdroje a mimo kontrolu soudu,\" řekl. Moťka v minulosti restrukturalizoval například Sklárny Kavalier nebo strojírny Kovopol v Polici nad Metují.
Věřitelům by podle Veby měla reorganizace přinést vyšší návratnost pohledávek, než kdyby byl na Vebu prohlášen konkurz a její majetek rozprodán. Takzvaní zajištění věřitelé, kteří drží pohledávky v souhrnu za 668 milionů korun, by měli při reorganizaci dostat zpět téměř polovinu hodnoty pohledávek. Nezajištění věřitelé by měli získat zpět desetinu.
\"Reorganizace pomůže nejen zachránit Vebu, ale především uspokojit pohledávky našich věřitelů v té nejvyšší možné míře,\" uvedl finanční ředitel společnosti Veba Miloslav Geisler.
Veba se do problémů dostala v letech 2015 a 2016, kdy kvůli radikálnímu poklesu prodejů na svém hlavním africkém trhu nebyla schopna plně hradit splátky úvěrů. Z rekordních tržeb v roce 2014 ve výši 2,2 miliardy korun se odbyt podniku do roku 2016 kvůli krizi v Africe propadl na 812 milionů. Za léta 2015 a 2016 Veba utrpěla souhrnnou ztrátu téměř 300 milionů. Loni tržby zvýšila na 894 milionů, ale ztrátu kvůli tvorbě opravných položek k dlouhodobému hmotnému majetku prohloubila na 615 milionů korun. Hlavními akcionáři Veby jsou prostřednictvím společnosti Incot nejvyšší manažeři podniku a jejich rodiny.