SB bude hodnotit státy podle toho, jak investují do svých občanů

11.10.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nusa Dua (Indonésie) 11. října (ČTK) - Skupina Světové banky dnes představila nový systém, který státy hodnotí na základě jejich schopnosti rozvíjet lidský kapitál. Cílem kroku je přimět vlády, aby efektivněji investovaly do vzdělání a zdravotnictví. Informovala o tom agentura Reuters.

Nejhůře si v \"Indexu lidského kapitálu\" vedly africké země, přičemž na posledním místě se v žebříčku hodnocení umístily Čad a Jižní Súdán. Nejlépe si naopak vedl Singapur, za nímž následovaly Jižní Korea, Japonsko a Hongkong.

Pořadí hodnotí budoucí potenciál produkce a příjmů pro občany 157 zemí a v konečném důsledku potenciální hospodářský růst těchto zemí. Žebříček se opírá o hodnocení zdravotnictví, vzdělávání a očekávané průměrné délky života v daných státech.

Index byl představen na zasedání SB a Mezinárodního měnového fondu (MMF) na indonéském ostrově Bali.

V průměru 56 procent dnes narozených dětí podle indexu ztratí více než polovinu svých potenciálních celoživotních příjmů, protože vlády neinvestovaly dostatečně, aby zajistily, zdraví a vzdělání svých občanů a nepřipravily je tak lépe na pracovní život.

Prezident SB Jim Yong Kim řekl, že žebříček hodnocení pravděpodobně bude kontroverzní, ale zdůraznil, že prvotním cílem je zajistit, aby vlády vícea lépe investovaly do svých občanů. \"Chceme upoutat pozornost na krizi, o které si myslíme, že je reálná. Souvisí s produktivitou a s hospodářským růstem,\" doplnil s tím, že index byl přijat jednomyslně.

V Čadu by podle indexu produktivita a potenciál výdělků nové generace představovaly jen asi 29 procent z potenciálu za ideálních podmínek. Pro srovnání, nejlépe hodnocený Singapur podle žebříčku naplňuje 88 procent svého potenciálu.

Světová banka zároveň varovala, že automatizace a umělá inteligence v nadcházejících letech odstraní řadu pracovních míst s nízkou kvalifikací. Pro lidi s nižším vzděláním a horším zdravím tak bude těžší najít práci.

ngl

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK