Čínského investičního fóra se zúčastní 500 hostů ze 14 zemí

15.10.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. října (ČTK) - Čínského investičního fóra, které začne v úterý na Pražském hradě, se zúčastní přes 500 hostů ze 14 zemí. Po slavnostním zahájení budou následovat panelové diskuse řady politiků, ekonomů a šéfů firem. S účastí na galavečeru počítá i prezident Miloš Zeman, zúčastní se jej mimo jiné i předseda představenstva obří čínské společnosti CITIC. Vyplývá to z informací Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Fórum je organizováno ve formátu spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny, tzv. Platformy 16+1.

Delegaci CITIC Group povede předseda představenstva firmy, její součástí budou prezidenti CITIC Bank a CITIC Trust. Předseda představenstva CITIC by se mohl podle Mynáře setkat se Zemanem. Zeman patří mezi dlouhodobé podporovatele obchodování s Čínou a čínských investic v ČR. V minulosti sliboval jejich velký nárůst, podle kritiků jsou však proti očekávání nižší. Na začátku listopadu Zeman odcestuje na čtvrtou návštěvu Číny ve funkci prezidenta.

Mezi dalšími hosty fóra bude předseda představenstva HNA Group, jejíž součástí je společnost Hainan Airlines, která začala provozovat první leteckou linku do ČR. \"K dalším hostům z oblasti cestovního ruchu patří nejvyšší manažeři největší online travel agentury v Číně, společnosti Ctrip,\" uvedla komora. Přijedou i viceprezident společnosti JD.com nebo viceprezident pivovarnické skupiny China Resources Beer (Holdings) Company. Za ČR se zúčastní zástupci největších podnikatelských skupin, jako jsou PPF, J&T Finance Group, Penta, Rockaway Capital, Unimex nebo Škoda Auto, dodala komora.

Největší pozornost budou zřejmě přitahovat zástupci čínské CITIC, která přebírá vládu nad firmou CEFC Europe. Ta dosud v Česku zaštiťovala většinu čínských obchodních aktivit. Po potížích jejího předsedy a zároveň Zemanova poradce Jie Ťien-minga se zákony v Číně CITIC oznámil vstup do této firmy. V červnu český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže majetkovou transakci schválil. Během fóra může nastat posun v působení CITIC v Česku.

Společnost CITIC vstoupila do CEFC poté, co skupina upadla do problémů kvůli vysokému zadlužení. CEFC Group (Europe) Company je českou součástí čínské skupiny CEFC. Vlastní například podíl v aeroliniích Travel Service, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu.

Podle sinologa a ředitele projektu Sinopsis Martina Hály se letošní obchodní fórum koná \"po spektakulárním pádu společnosti CEFC\", která dosud dominovala česko-čínským vztahům. \"Společnost nejenže nepřinesla očekávané investice, ale zanechala po sobě dluhy po celém světě, včetně ČR. Její představitelé navíc čelí kriminálním obviněním v USA a disciplinárnímu řízení v Číně samotné,\" upozornil Hála. Fórum má podle Hály završit zlepšení situace v česko-čínských obchodních vztazích po převzetí CEFC státní společností CITIC, tedy de facto čínským státem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK