V roce 2017 obchodní bilance mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy dosáhla 68 miliard dolarů a meziročně vzrostla o více než 15 procent. Objem importů ze zemí střední a východní Evropy do Číny činil podle něj 18,5 miliardy dolarů a meziročně vzrostl o 24 procent. Objem importů ze zemí střední a východní Evropy tak rostl výrazně rychleji,\" uvedl.
Cchao Ťien-ming také apeloval na zachování otevřenosti mezinárodního obchodu. \"Ve světě roste nestabilita, globalizace zažívá překážky, antiglobalizační trend a protekcionismus jsou na vzestupu,\" řekl. Podle něj je třeba se těmto trendům postavit. \"Máme dost zkušeností s tím, že otevření přinese pokrok a uzavření přinese zaostalost,\" dodal. Poukázal na dřívější vyjádření čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který uvedl, že Čína se světu nikdy neuzavře, naopak bude vůči němu stále otevřenější.
\"Čínské investiční fórum představuje největší a nejvýznamnější akci podobného charakteru ve střední Evropě. Cílem setkání je prohloubit možnosti hospodářské, obchodní a hlavně investiční spolupráce,\" řekla v zahajovacím projevu ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Připomněla, že Čína je pro Česko jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů na světě.
\"Potenciál naší spolupráce je velký, z našeho pohledu jde hlavně o strojírenství, technologie na ochranu životního prostředí, zemědělství a nové materiály. Dále jsou to naše světové známé nanotechnologie, aplikovaný výzkum ve zdravotnictví a letectví. Náš zájem je podpora investic s vysokou přidanou hodnotou; chceme investice do technologií s podporou digitalizace, nových technologií, aplikaci výsledků výzkumu a vývoje,\" vypočetla Nováková. Vyslovila potěšení, že je Čína aktivní při přípravě a dokončení investiční dohody s EU.
Čínského investičního fóra se na Pražském hradě účastní přes 500 hostů ze 14 zemí. Po slavnostním zahájení budou následovat panelové diskuse řady politiků, ekonomů a šéfů firem. S účastí na galavečeru počítá i prezident Miloš Zeman a předseda představenstva obří čínské společnosti CITIC. Fórum je organizováno ve formátu spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny, tzv. Platformy 16+1.