Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali pokles indexu na minus 12,0 bodu. Ukazatel současné hospodářské situace klesl na 70,1 bodu ze 76,0 bodu v předchozím měsíci. U tohoto indikátoru analytici čekali pokles na 74,5 bodu.
Washington a Peking spolu vedou spor o cla, který ohrožuje globální růst a který podle ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové může ublížit těm, kteří pouze \"nevině přihlížejí\". K tomu se přidávají obavy kolem jednání o vystoupení Británie z Evropské unie. Podle některých představitelů EU je takzvaný tvrdý brexit - tedy odchod Británie bez dohody - stále pravděpodobnější.
Prezident ZEW Achim Wambach uvádí, že dalším důležitým faktorem, který se podepisuje na pesimismu investorů, je politická nejistota v Německu. Současná berlínská vládní koalice je vnímána jako nestabilní. Tento dojem ještě zvýšil výsledek víkendových voleb v Bavorsku, kde sesterská strana vládnoucích konzervativců kancléřky Angely Merkelové utrpěla výrazné ztráty.
Německá ekonomika měla podle očekávání v letních měsících zpomalit. Ministerstvo hospodářství ale ve čtvrtém čtvrtletí počítá se zrychlením růstu. Odhad letošního celoročního růstu ale vláda snížila na 1,8 procenta z dřívějších 2,3 procenta.