Je to poprvé v historii, kdy komise při hodnocení rozpočtových plánů zemí eurozóny k podobnému kroku sáhla.
\"Italská vláda jde otevřeně a vědomě proti závazkům, které na sebe země vzala,\" upozornil Dombrovskis. Porušování pravidel podle něj může na první pohled vypadat lákavě, může nabízet iluzi svobody. \"Je lákavé snažit se vyléčit dluh novými dluhy. Ale v určité chvíli je potřeba dluh splatit,\" dodal.
Podle komisaře pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierra Moscoviciho by rozhodnutí nemělo nikoho překvapit. Hlavní obavy má komise především z výše schodku, úrovně dluhu v kombinaci s možnostmi růstu italského hospodářství.
Plánovaný rozpočet, kterým se koaliční vláda premiéra Giuseppa Conteho snaží plnit předvolební sliby, zahrnuje například zavedení základního příjmu pro chudé či snížení věku odchodu do důchodu.
Rozpočtové plány Říma okamžitě po publikaci vyvolaly kritiku ze strany EU i obavy mezi investory. Zadlužení Itálie v současnosti přesahuje 131 procent HDP. Pro každého občana této jihoevropské země tak představuje zátěž přibližně 37.000 eur. Náklady na obsluhu dluhu zhruba odpovídají výdajům země na školství.
Dluh Itálie je po dluhu Řecka v eurozóně druhý nejvyšší a Moscovici jej dnes označil za \"nepřítele italské i evropské ekonomiky\". Jeho snížení musí být pro Itálii strategickou prioritou, což ale nyní odmítnutý návrh neukazuje. Eurozóna je postavena na vzájemné důvěře členských zemí, podotkl Dombrovskis.
Moscovici dnes před novináři upozornil, že komise nehodlá zpochybňovat priority italské vlády například při snaze podpořit investice či boj s chudobou. \"Mnohé z nich dávají v italském kontextu smysl a komise do domácích rozhodnutí italské vlády nechce nijak vstupovat,\" řekl.
\"Co nás ale znepokojuje jsou dopady této rozpočtové politiky na italské občany, na lidi,\" dodal eurokomisař.