\"Životnost bloků v Dukovanech by podle expertních odhadů měla skončit kolem roku 2035. Ze zahraničních zkušeností víme, že přiměřená péče a dílčí inovace skutečně mohou životnost prodloužit o desítku let. Takový postup je ovšem jen přechodným opatřením,\" uvedl Ladislav Minčič z Hospodářské komory ČR.
Za odsunutí reálného řešení problematiky označuje podobný plán Svaz průmyslu a dopravy. \"Prodloužení provozu aktuálních bloků je technicky možné, ale není vůbec samozřejmé, že toto prodloužení nenarazí na možné legislativní i nelegislativní bariéry, které v současnosti nelze předjímat,\" sdělila jeho mluvčí Eva Veličková. Svaz podle ní dlouhodobě a konzistentně apeluje na vládu, aby téma řešila koncepčně a konečně sebrala politickou odvahu k rozhodnutí o financování výstavby nových bloků.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ČTK napsala, že prodloužení životnosti dukovanské elektrárny teoreticky možné je, nelze ho ale mít za jisté. \"Bude záležet na technickém stavu elektrárny, který bude muset zaručit případný další bezpečný provoz. ČEZ by musel k povolení dalšího provozu prokázat, že bloky stále odpovídají požadavkům na bezpečnost,\" dodala.
Předseda sdružení Energetické Třebíčsko a bývalý starosta Dukovan Vítězslav Jonáš, který stavbu nového bloku podporuje, dnes uvedl, že možné odložení rozhodnutí o stavbě je pro lidi v regionu Dukovan nepřijatelné, ale především zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost ČR. Příchodem Novákové místo energetika Tomáše Hünera do čela ministerstva průmyslu podle něj z úřadu odešla schopnost řešit úkoly z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR.
\"Kladu si otázku. Jak někdo, kdo nerozumí jaderné energetice a není schopen zajistit včas přípravu stavby, může vědět a zajistit složité prodloužení provozu do roku 2047? Sám si odpovídám. Může, protože už u toho nebude,\" řekl dnes ČTK Jonáš.
Odlišný pohled má naopak Svaz moderní energetiky. \"Nové jaderné reaktory byly spíše sen, ale současná kondice jaderného průmyslu nedává šanci k jeho naplnění. Ve světě se nedaří téměř žádný projekt výstavby reaktorů zvládat podle původního harmonogramu nebo za původně slíbenou částku,\" uvedl programový ředitel svazu Martin Sedlák.
Česko se podle něj může spolehnout na současné jaderné kapacity, pokud splní bezpečnostní kritéria zátěžových testů. \"To nám dává dostatečný prostor pro přechod na moderní, více decentralizovanou energetiku postavenou na obnovitelných zdrojích, bateriích nebo společné výrobě elektřiny a tepla,\" dodal.