\"Vysoký přírůstek počtu podnikatelů je způsoben především nižším počtem těch, kteří se rozhodli se svým podnikáním ve třetím čtvrtletím tohoto roku skončit. I když počet ukončených podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby bývá ve třetím čtvrtletí pravidelně nejmenší z celého roku, letos je vůbec nejnižší za posledních sedm let,\" uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Naopak čistý přírůstek obchodních společností byl ve třetím čtvrtletí letošního roku nejnižší za posledních šest let. \"Třetí čtvrtletí roku je specifické tím, že v něm pravidelně vzniká nejméně obchodních společností v průběhu celého roku. Relativně nízký čistý přírůstek je proto způsoben mírným cyklickým poklesem nově zakládaných společností na jedné straně a relativně vysokým počtem zaniklých společností na straně druhé,\" uvedla Kameníčková.
Čistý přírůstek firem tak byl relativně nízký i přesto, že počet nově vzniklých obchodních společností byl o 186 společností vyšší než ve třetím čtvrtletí minulého roku, ve kterém vzniklo dosud nejvíce firem v ČR. Čistý přírůstek firem je tak stále více ovlivňován právě postupným růstem počtu jejich zániků. \"S tím, jak roste počet obchodních firem v ČR, přirozeně také roste počet jejich zániků, sdělila Kameníčková.
Doplňkovým ukazatelem je podíl bankrotů na zánicích obchodních společností. Ten činil ve třetím čtvrtletí necelých pět procent a byl tak v rámci jednotlivých čtvrtletí nejnižší od roku 2008, kdy vešel v účinnost současný insolvenční zákon. \"V současnosti se bankroty podílejí na zánicích firem čtyřikrát až pětkrát nižší měrou, než tomu bylo ještě před čtyřmi lety,\" doplnila Kameníčková. V letech 2010 až 2014 tvořily podle ní bankroty běžně pětinu až čtvrtinu firemních zániků.
Nejvíce fyzických osob, konkrétně 2407, začalo ve třetím čtvrtletí podnikat v profesních, vědeckých a technických činnostech. Následoval obchod, kde vzniklo 1935 oprávnění podnikatelů, a zpracovatelský průmysl s 1929 novými podnikateli. Nejvíce podnikatelů skončilo v obchodu (2250), ve stavebnictví (1193) a ve zpracovatelském průmyslu (912).
V uplynulém čtvrtletí vzniklo nejvíce obchodních společností rovněž v profesních, vědeckých a technických činnostech. Konkrétně šlo o 1886 společností. Následovaly nemovitosti a pronájem strojů a zařízení, kde vzniklo 737 společností, a obchod (593). Nejvíce firem naopak zaniklo v obchodu (1056), v nemovitostech a pronájmu strojů a zařízení (694) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (318).