Zpráva je poslední z důležitých ekonomických statistik před volbami do Kongresu, které se uskuteční 6. listopadu.
Příliv nových uchazečů o zaměstnání v říjnu zvýšil takzvanou míru participace na pracovní síle, tedy podíl Američanů v produktivním věku, kteří mají zaměstnání nebo je hledají, na 62,9 procenta. To je nejvíce od ledna 2009.
Důvěra spotřebitelů je na nejvyšší úrovni za 18 let, což se odráží i v jejich výdajích. Ekonomika expanduje už deset let, což je druhé nejdelší zaznamenané období. Říjen byl rekordním, stým měsícem v řadě, kdy se zvyšovalo přijímání pracovníků. Na zvyšování zaměstnanosti má zásluhu také růst poptávky spotřebitelů.
Ekonomové nicméně očekávají zpomalení tvorby pracovních míst v návaznosti na úbytek počtu nezaměstnaných.
Jakkoli jsou Američané s výkonností ekonomiky spokojeni, tento vývoj podle průzkumů veřejného mínění nemusí znamenat podporu republikánských kandidátů do Kongresu ani prezidenta Donalda Trumpa. Propad cen akcií z minulého měsíce důvěru spotřebitelů zatím neoslabil. Průzkum byl ale proveden v první polovině října, tedy v době, kdy propady na burzách teprve začínaly.
V období od července do září spotřebitelské výdaje rostly nejrychleji za čtyři roky a přispěly k expanzi ekonomiky v ročním přepočtu o 3,5 procenta. V předchozím kvartálu růst činil 4,2 procenta a celé šestiměsíční období vykázalo nejrychlejší tempo za čtyři roky.
Příznivá situace je ve výrobě i zaměstnanosti ve zpracovatelském sektoru, přestože růst cel se promítl do zvýšení nákladů. Slabým článkem ekonomiky je trh s byty, prodej stávajících domů klesá už šest měsíců, neboť úroky hypoték vystoupily na téměř pět procent. Zpomalení prodeje se ale už začalo promítat do zpomalení růstu cen, který byl v porovnání s růstem mezd dvojnásobný.
I když růst mezd podporuje výdaje a ekonomiku celkově, může také přimět firmy ke zvyšování cen, a tudíž stimulovat inflaci. Ta zatím zůstává pod kontrolou. V září ceny vzrostly meziročně o dvě procenta, o něco méně než v srpnu.