Italský růst podle EK v příštích letech podpoří obnova exportu a do jisté míry také vyšší veřejné výdaje. S nimi související rostoucí schodek, vyšší úrokové míry a výrazná rizika ale ohrožují snižování vysokého zadlužení země. V příštím roce má italská ekonomika růst o 1,2 procenta HDP a v roce 2020 o 1,3 procenta, uvedla dnes EK. Italská vláda sama doufá v roce 2019 v růst 1,5 procenta HDP.
Pohled Evropské komise, podle které italské rozpočtové plány porušují unijní fiskální pravidla, v pondělí podpořili ministři financí eurozóny. Ti Řím vyzvali, aby na revizi rozpočtu s Evropskou komisí spolupracoval, dnešní čísla dávají jejich argumentům další váhu. Pro příští rok komise například předpokládá italský rozpočtový deficit na úrovni 2,9 procenta, proti vládnímu odhadu 2,4 procenta. A i tato hodnota je trojnásobkem toho, kam se chtěl dostat předcházející italský kabinet. Italská vláda zatím odmítá změny svých představ počítajících například se zavedením minimálního příjmu a vyššími důchody.
Komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici dnes připomněl, že výpočty komise jsou založené na údajích, které jí v říjnu poskytly samotné členské země. \"Situace se může změnit v souvislosti s tím, co nám vlády příští týden pošlou jako odpověď na naše připomínky. Na revidovaný rozpočtový plán stále čekáme,\" poznamenal. Odmítl také, že by komise na vyhlídky italského hospodářství hleděla pesimisticky, vliv na veřejné výdaje podle něj budou mít také vyšší úroky, za které si bude muset italská vláda půjčovat.