Poukazovali na to především předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar nebo Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21), podle něhož \"vláda si chce na ty peníze nějakým způsobem sáhnout a odněkud je dostat\". Zástupci ministerstva financí namítali, že použití by schvalovala a kontrolovala Sněmovna v rámci rozpočtu a že na likvidaci ekologických zátěží je zajištěno ročně 4,5 miliardy korun. Proti novele se postavili i zástupci vládní ČSSD s výjimkou Pavla Štohla, který se jako jediný hlasování zdržel.
Fond privatizace fakticky tvoří zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy hlavně od společností ČEZ nebo Český aeroholding. Ve fondu bylo ke konci loňského roku 21,96 miliardy korun.
Peníze podle dřívějšího vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) by měly sloužit k plánovanému zvýšení důchodů od příštího roku. Příslušnou důchodovou novelu už Parlament schválil a podepsal ji prezident. V prvním čtení ve Sněmovně ale Babiš řekl, že peníze z fondu na důchody přidělené nejsou.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novelu zdůvodnila tím, že peníze ve fondu by neměly ležet nečinně na účtu, ale vláda by je mohla využít na investiční nebo sociální potřeby podle stavu hospodářství. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že na zvláštních účtech privatizace zůstanou pouze peníze nutné k financování předpokládaných výdajů privatizačního charakteru.
Pokud Senát novelu zamítne, předloha se vrátí Sněmovně k novému projednání. Poslanci v tomto případě mají možnost senátní veto přehlasovat.