Rozhodnutí Saúdské Arábie představuje snížení globálních dodávek ropy zhruba o 0,5 procenta. Země letos kvůli tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa a dalších spotřebitelů ropy zvýšila těžbu asi o jeden milion barelů denně, aby pomohla vyrovnat nižší dodávky z Íránu kvůli plánovanému obnovení sankcí vůči Teheránu ze strany USA. Někteří klienti Íránu však získali výjimku a mohou v Íránu dál ropu nakupovat. Vzrostly tak obavy z nadměrných dodávek na trh, v důsledku čehož se ceny ropy v pátek propadly pod 70 dolarů za barel. Ještě v říjnu se barel severomořské ropy Brent prodával až za 85 dolarů.
Případnému snížení těžby, pokud je OPEC schválí, je nakloněn také ruský ministr energetiky Alexander Novak. Ten se stejně jako Chálif v neděli zúčastnil jednání monitorovacího výboru OPEC a dalších producentských zemí, které společně koordinují těžbu ropy. Nicméně Novak dodal, že případné nadměrné dodávky na trh budu trvat jen několik měsíců a budou to pouze sezonní výkyvy, do poloviny příštího roku by podle něj měl být trh znovu vyrovnaný, případně by poptávka mohla převýšit nabídku. Saúdská Arábie a Rusko jsou největšími vývozci ropy na světě, v těžbě jsou světovou jedničkou Spojené státy.
Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, chce Saúdská Arábie navrhnout, aby OPEC a další přední těžaři ze skupiny nazývané OPEC+ kvůli poklesu cen snížili těžbu ropy až o jeden milion barelů denně. Nicméně analytici upozorňují, že rozhodnutí o budoucí produkci bude záviset i na tom, jak se na trhu s ropou projeví výjimky, které poskytly USA na nákup ropy z Íránu.
Washington nečekaně udělil výjimku na nákup ropy na příštích 180 dní osmi klientům Íránu. Tyto země se na celkovém vývozu ropy z Íránu námořní cestou podílejí třemi čtvrtinami. Vývoz ropy z Íránu by mohl v listopadu klesnout zhruba na jeden milion barelů denně, což bude třetina maxima z poloviny letošního roku. Analytici však čekají, že toto číslo by od prosince mohlo začít růst, protože země využijí výjimek na dovoz ropy z Íránu.