\"Více peněz šlo jak firmám, tak domácnostem. V kategorii spotřebitelů stimuloval růst hlavně zvýšený zájem o financování osobních automobilů. V podnikatelské sféře vzrostla výrazně poptávka po financování provozu pomocí factoringu, proti tomu financování investic zaznamenalo jen mírné zlepšení,\" uvedl Jiří Matula, předseda představenstva ČLFA. Ta sdružuje 42 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.
Ze souhrnných 126,8 miliardy korun bylo 102,9 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 23,86 miliardy na financování zboží či služeb pro domácnosti.
Meziroční nárůst o 3,5 procenta asociace zaznamenala ve financování domácností. Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých členy asociace v prvních devíti měsících roku činil 20,93 miliardy korun, což je meziroční navýšení o 3,2 procenta. Prostřednictvím spotřebitelského leasingu poskytly členské firmy 2,93 miliardy Kč, meziročně o pět procent více.
Členové ČLFA uzavřeli nejvíce kontraktů na financování aut. Na silniční dopravní prostředky poskytli 69 miliard korun, o 3,7 procenta více než ve stejném období loni. Z toho 36,4 miliardy bylo určeno na pořízení 91.500 nových osobních vozů. Objem peněz určených na nová osobní vozidla tak zůstal na loňské úrovni, počet těchto vozů se ale meziročně zvýšil o 3,2 procenta. Prostřednictvím produktů členů asociace bylo financováno 44 procent všech nových osobních aut prvně registrovaných v ČR během devíti měsíců letošního roku.