Ústřední scénář předpokládá, že poptávka po ropě se bude až do roku 2025 každoročně zvyšovat v průměru o jeden milion barelů denně. Následně se tempo růstu ustálí na hodnotě 250.000 barelů denně a v roce 2040 dosáhne poptávka vrcholu 106,3 milionu barelů ropy denně.
\"Proti loňskému výhledu byla poptávka po ropě v roce 2040 zvýšena o více než jeden milion barelů denně,\" uvedla IEA. Jedním z důvodů jsou podle ní přísnější požadavky na účinnost spalování v USA.
Stejně jako vloni agentura předpokládá, že v roce 2040 bude na silnicích jezdit na 300 milionů elektromobilů, nově ale odhaduje, že kvůli těmto vozům klesne poptávka po ropě o 3,3 milionu barelů denně, zatímco dříve počítala s poklesem o 2,5 milionu barelů denně.
Ještě významnější pro zpomalení poptávky je efektivita spotřeby konvenčních paliv. Z tohoto důvodu může poptávka po ropě být v roce 2040 nižší o více než devět milionů barelů denně.
Agentura očekává, že poptávka po ropě v silniční dopravě do roku 2040 dosáhne 44,9 milionu barelů denně z loňských 41,2 milionu barelů denně. Poptávka průmyslu by se měla zvýšit na 23,3 milionu ze 17,8 milionu barelů denně loni.
Celosvětový růst poptávky po ropě bude pocházet z rozvíjejících se ekonomik v čele s Čínou a Indií, zatímco poptávka vyspělejších ekonomik zřejmě bude do roku 2040 v průměru klesat ročně o více než 400 000 barelů denně, uvedla IEA.
Celosvětová flotila osobních automobilů se do roku 2040 podle odhadu agentury zvýší o 80 procent na dvě miliardy. To je stejný odhad jako v loňském výhledu.
Na straně nabídky budou do roku 2025 dominovat Spojené státy, které jsou už teď největším světovým producentem ropy. Ze současných asi 11,6 milionu barelů denně zvýší těžbu ropy o 5,2 milionu barelů denně. Poté se podle IEA bude těžba v USA snižovat. Podíl Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na trhu ropy se do roku 2040 zvýší na 40 procent ze současných asi 30 procent.
\"Analýza ukazuje, že spotřeba ropy se v příštích desetiletích bude zvyšovat díky růstu poptávky petrochemického průmyslu, přepravních služeb a letecké přepravy. Pokrýt tento růst ale znamená, že schvalování konvenčních ropných projektů se musí zdvojnásobit ze stávající nízké úrovně,\" uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.